• Oct 17, 2019
  • 18:01 PM
  • Text Size
  • small font
  • reset font
  • large font
  • Website Last Updated: Oct 17, 2019

  P.I.G. Govt. College for Women, Jind.

                   The following members of the teaching staff are hereby assigned the following duties for the session 2019-20 w.e.f. 01-08-2019. All are requested to note for compliance:-

 

1.COLLEGE COUNCIL:

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik, Principal                Chairman
  2. Dr. Wazir Singh                                                   Member 
  3. Dr. Hariom                                                          Member 
  4. Mr.Narender Kumar                                         Member 
  5. Mr. Anoop Mor                                                  Member                                                   
  6. JItender Sharma                                                Bursar

 

2.Public Information Officer:-

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal             1st Appellate authority
  2. Dr. Wazir Singh                                     S.P.I.O.
  3. Sh. Dinesh                                             Dy. Supdtt.
  4. Sh.Sanjeev                                             Clerk  
  5. Sh. Naresh                                             Steno                

 

3.BURSAR:

  1. Sh. Jitender Sharma

 

4.TUTORIAL BOARD:

  1. Dr. Wazir Singh                                  Chief Tutor         
  2. Dr. Hari om                               B.A.-3rd , B.A. Geog. & Eng.  Hons-III
  3. Dr.Narender Kumar                         ------------do--------------
  4. Sh. Manisha Dalal                    B.Com.-1&II&III,  B.Com.-I Hons.
  5. Ms. Sarita                                              ------------do--------------
  6. Mrs. Babita                                           ------------do--------------
  7. Sh. Anoop Mor                        B.A.-I,  B.A. Geog. & Eng.  Hons-I
  8. Sh. Jitender (math)                           ------------do--------------
  9. Sh. Sandeep Sharma                B.A.-II,  B.A. Geog. & Eng.  Hons-II
  10. Mr. Vikash Sharma                      ------------do--------------
  11. Smt. Isha   Jain                        B.Sc. (Comp.Sci.) I&II &III
  12. Smt. Himanshu Garg             B.Sc. (Non-Medical) –I & II, and III classes
  13. Sh. Sanjay                                B.Sc. (Medical) –I & II, and III BCA all classes

 

5.STAFF SECRETARY:

  1. Dr.Wazir Singh                                           Minutes
  2. Sh. Jitender Sharma(math)                       Member
  3. Smt. Sonal Jain                                            Social (Ext. Lect.)

6.BUILDING FUND COMMITTEE:

  1. Smt.Rajeshwari Kaushik                     Chairperson
  2. Dr. Wazir Singh                                     Member                                             
  3. Dr. Hariom                                             Member
  4. Sh. Jitender Sharma                              Bursar                           
  5. Mrs.Usha Chawla                                  Retd. Principal
  6. Dr. R.C. Jain                                             Retd. Principal.
  7. Sh. G.C. Garg                                           Retd. SDO
  8. Topper Student of B.A.-III (5th Sem.) 
  9. Sh. Dinesh                                                 Dy. Supdtt.

 

7.PROCTORIAL BOARD:

  1. Dr. Wazir Singh                                           Member
  2. Sh. Sandeep Sharma                                  Member
  3.  Sh. Manisha  Dalal                                     Member
  4. Mr. Manoj Kumar                                        Member

 

8.CHARACTER CERTIFICATE:

  1. Dr. Wazir Singh                      Convener
  2. Dr. Hariom                                Member

 

9.UNIVERSITY WORK & HOUSE EXAMS:

  1. Sh. Anoop Mor                                         Registrar    
  2. Sh. Sandeep Sharma                              Member
  3. Urmila Sharma                                         Member
  4. Babita Panwar                                         Member
  5. Sh. Jitender                                              Member
  6. Dr. Himanshu Garg                               Member
  7. Ms. Anita Sheokand                              Member (Ext. Lect.)
  8. Sh.Ramkumar                                        Member (Ext. Lect.)
  9. Sh.Sanjiv                                                 Member (Ext. Lect.)
  10. Ms. Manju                                             Member (Ext. Lect.)
  11. Sh.Virender                                           Member (Ext. Lect.)
  12. Sh.Vikramjeet                                       U.Clerk

 

10.LIBRARY COM MITTEE:

  1. Sh. Sandeep Sharma                        Convener
  2. Sh.Jitender Sharma (Bursar)           Member
  3. Dr. Sumita Ashri                                Member
  4. Sh.Ajit                                                  Member
  5. Sh. Mahipal                                        Member
  6. Miss Mandeep Kaur                         Member
  7.  Suman                                              Member (Ext. Lect.)
  8. Dr. Anita Devi                                   Member (Ext. Lect.)

 

11.Welfare of SC/BC/PH/ESM

  1. Dr. Hariom                                   Convener
  2. Sh Ravi Kumar                            Member
  3. Preety                                          Member 
  4. Sh. Ajit                                         Member 
  5. Dr. Himanshu Garg                   Member        
  6. Sh. Sanjeev clerk                        Member

 

 

12. BEAUTIFICATION & CLEANLINESS:

  1. Sh. Sanjay                                 Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                      Member
  3. Smt. Reetu                               Member
  4. Mrs. Mandeep Kaur               Member

13.BOOK BANK:

  1. Dr. Wazir Singh                            Convener
  2. Sh. Jitender Sharma                    Member 
  3. Sh. Sandeep Sharma                   Member
  4. Sh. Mahipal                                   Member

14. CYCLE STAND COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                        Convener
  2. Smt. Manisha Dalal                 Member
  3. Sh. Sandeep Sharma              Member
  4. Sh. Jitender (bursar)                Member
  5. Ankita                                        Member (Ext. Lect.)
  6. Priyanka                                    Member
  7. Sushil Mor                                 Member (Ext. Lect.)
  8. Parveen                                     Member (Ext. Lect.)
  9. Suman lata                                Member (Ext. Lect.)

 

15. STUDENTS GRIEVANCES  REDRESSAL CELL

 

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal     Chairperson
  2. Dr. Wazir Singh                            Member
  3. Dr. Hari Om                                 Member
  4. Sh. Jitender Sharma                   Member
  5. Dr. Sumita Ashri                          Member
  6. Monika                                         Member

 

 

 

16. CULTURAL ACTIVITIES:

  1. Dr. Wazir Singh                                     Convener
  2. Sh.Jitender Sharma (Bursar)               Member
  3. Dr. Sumita Ashri                                   Member
  4. Ms. Manisha Dalal                                Member
  5. Ms. Babita                                              Member
  6. Ms. Ritu                                                   Member
  7. Ms. Sarita                                               Member
  8. Dr. Priyanka                                           Member
  9. Ms. Mandeep Kaur                               Member
  10. Sonia                                                       Member
  11. Vikash                                                     Member
  12. Dr. Meena                                              Member (Ext. Lect.)

 

17.COLLEEGE ANNUAL REPORT:

  1. Dr. Wazir Singh                       Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                      Member
  3. Dr Urmila Sharma                  Member
  4. Sh. Vikash                                 Member
  5. Appoorva                                 Member

18 INVITATION COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                        Convener
  2. Sh. Sandeep Sharma               Member
  3. Smt. Mandeep Kaur                 Member
  4. Mrs. Priti                                     Member
  5. Appoorva                                   Member
  6. Kanta                                          Member (Ext. Lect.)
  7. Sapna                                          Member (Ext. Lect.)

 

19 DECORATION COMMITTEE (Bouquets & Garlands etc.):

  1. Dr. Sumita Ashri                                Convener
  2. Dr. Himanshu                                    Member
  3. Ms. Sarita                                           Member
  4. Ms. Apoorva                                       Member
  5. Sonal Jain                                            Member (Ext. Lect.)
  6. Jyoti                                                     Member (Ext. Lect.)
  7. Dipali                                                  Member (Ext. Lect.)
  8. Sushil Mor                                         Member (Ext. Lect.)

 

20. TEA & LUNCH COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                                  Convener
  2. Smt. Jitender Sharma (Bursar)        Member
  3. Dr. Sumita Ashri                                 Member
  4. Ms. Apoorva                                       Member
  5. Sonal Jain                                            Member (Ext. Lect.)
  6. Jyoti                                                      Member (Ext. Lect.)
  7. Sonu Kansal                                        Member (Ext. Lect.)

 

21. STAGE SECRETARIES:

  1. Dr. Wazir Singh                      Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                    Member
  3. Ms. Urmila Sharma                Member

 

22.PHOTOGRAPHY:

  1.  Dr Priyanka                                  Convener
  2. Mrs Monika                                   Member
  3. Dr. Vikash                                       Member
  4. Apporva                                          Member
  5. Mrs. Babli                                       Member

 

23.EDUCATIONAL TOURS:

 1.Dr. Wazir Singh                                    Convener

 2 Dr. Sandeep Sharma                            Member

3. Sh. Jitender Burser   (Bursar)             Member

4. Dr. Rajesh Boora                                 Member

5. Dr. Sumita Ashri                                  Member

8. Dr. Jyoti Rani                                         Member

9.Ms. Sarita                                                 Member

10. Dr. Sangeeta                                        Member

11. Smt. Himanshu Garg                         Member

12. Smt. Babli Rani                                  Member

 

24 Health Fund Committee

  1. Smt. Sumita Ashri                                       Convener
  2. Smt. Himanshu                                          Member
  3. Smt. Babita                                                 Member
  4. Mrs Babli Rani                                             Member

25 BLOOD DONATION &RED CROSS:

  1. Sh. Sandeep Sharma                                          Convener  
  2. Dr. Sumita Ashri                                    Member          
  3. Dr. Jitender                                              Member
  4. Sh. Vikash Sharma                                Member    
  5. Smt. Babita                                               Member 
  6. Ms. Amarjit kaur                                    Member
  7. Ms. Urmila                                                Member
  8. Ms. Sonia                                                  Member

26.SMART CLASSES:

1. Dr.Hari Om                                              Convener

2. Sh. Ashish Kumar                                   Member  

3. Sh. Sanjay                                                 Member

4. Sh. Manoj Kumar                                   Member 

5. Sh. Surender                                           Member

6. Ms. Gurdeep                                            Member

 

27.GIRLS COMMON ROOM:

  1. Dr. Sumita Ashri                                  Convener
  2. Smt. Manju Sharma                             Member
  3. Smt. Himanshu Garg                           Member
  4. Ms Biramati                                            Member

28. SPORTS BOARD:

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal          President
  2. Dr. Wazir Singh                                    Vice President
  3. Dr.Hari Om                                             Member 
  4. Dr. Rajesh Boora                                  Member
  5. Smt. Manisha Dalal                             Member
  6. Sh. Sandeep Sharma                           Member
  7. Jitender                                                  Member Secretary
  8. Dr. Sangeeta                                          Member                  

 

 29.  N.S.S. CO-ORDINATORS

  1. Ms. Babita Panwar                              P.O. Unit-I
  2. Dr. Monika (Comm.)                                      P.O. Unit-II

30.  N.S.S.  ADVISORY COMMITTEE:

  1. Rajeshwari  Kaushik               Principal                 
  2. Dr. Wazir Singh                        Member
  3. Sh.Jitender (Bursar)                  Member
  4. Smt. Sumita Ashri                       Member
  5. Dr. Monika                                     Member
  6. Ms. Babita Panwar                     Member
  7. BA 5TH SEM. STUDENTS                                 

               

31.PUBLIC RELATION COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh.                                    Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                                    Member
  3. Sh.Ramesh Kumar(Pol.sc)                  Member
  4. Vikash Sharma                                       Member
  5. Smt. Seema Lib. Attendant.                Member 

32 PLACEMENT CELL & GUIDENCE BUREAU:

  1. Dr. Sandeep Sharma                       Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                                Member
  3. Dr. Ajit                                                   Member
  4. Ms. Sarita                                              Member
  5. Ms. Reetu                                              Member
  6. Dr. Jitender Kumar                           Member
  7. Ms. Apoorva                                        Member
  8. Ms. Mandeep Kaur                            Member
  9. Ms. Amarjeet                                      Member

33 EWYL SCHEME:

  1. Sh Narender Kumar                                      Convener
  2. Dr. Jitender Kumar                            Member     
  3. Dr. Ajit                                                   Member
  4. Manoj Kumar                                       Member
  5. Sh.Ramesh Kumar(Pol.sc)               Member

34.SCIENCE EXHIBITION COMMITTEE:

  1. Dr. Hari Om                                      Convener
  2. Sh. Ajit                                               Member
  3. Sh. Sanjay                                          Member
  4. Ms. Manju Sharma                         Member
  5. Sh. Manoj Kumar                          Member
  6. Sh. Ravi                                             Member
  7. Smt. Isha                                           Member
  8. Dr. Himanshu                                  Member
  9. Vikram Gupta                                  Member
  10. Smt. Babli                                    Member
  11. Ms. Jyoti                                        Member

 

35 EDUSAT COMMITTEE:

  1. Dr. Hari Om                                  Convener
  2. Sh. Ajit                                            Member
  3. Ms. Mandeep Kaur                   Member
  4. Mr. Parveen                                 Member
  5. Mr. Sanju                                      Member
  6. Ms. Renu bala                             Member
  7. Smt. Babli Rani                            L.A.

 

 

 

36.NODAL OFFICER (SC/BC):

  1. Dr. Ravi                                        CONVENER
  2.   Dr.Preety                                   BC SCHOLARSHIP                                                    
  3. Dr. Jyoti (comm.)                      Member  
  4. Smt. Babita                                  Member
  5. Sh.Sanjeev (clerk)                    Member 
  6. Ms. Jyoti (comp.)                      Member (POSE)
  7. Ms. Mandeep Kaur                  Member    

  

37 DISCIPLINE COMMITTEE:

  1. Dr. Sangeeta                                         Convener
  2. Dr. Anoop Mor                                   Member
  3. Smt. Manisha Dalal                            Member
  4. Dr. Rajesh Boora                                Member     
  5. Ms. Amarjeet                                       Member
  6. Sh. Sandeep Sharma                         Member 
  7. Sh. Ajit                                                    Member
  8.    Smt. Urmila                                       Member 
  9.   Dr. Jyoti (comm.)                            Member 
  10. Sh. Vikash Sharma                           Member 
  11. Ms. Apporva                                      Member 
  12. Ms. Sarita                                            Member 
  13. Sh. Gurdeep                                       Member 
  14. Sh. Ramesh Kumar (Physics)      Member 
  15. Sh. Jitender (Math)                          Member 
  16. Ms. Mandeep Kaur                          Member    
  17. Ms. Babita                                          Member    
  18. Ms. Reetu                                           Member    
  19. Ms. Manju                                          Member
  20. Manisha Devi                                    Member

    

38.ANTI-RAGGING CELL:

  1. Dr. Wazir Singh                                  Convener
  2. Dr. Hari Om                                          Member
  3. Sh. Jitender                                            Member
  4. Dr. Sumita Ashri                                  Member
  5. Dr. Sandeep Sharma                           Member
  6. Ms. Priyanka                                         Member    
  7. Ms. Jyoti                                                  Member    

39.ANTI CORRUPTION CELL:-

  1. Dr. Wazir  Singh                                 Convener
  2. Sh. . Jitender                                        Member
  3. Dr. Sumita Ashri                                Member
  4. Ms. Amarjeet                                       Member

41.DILAPIDATION COMMITTEE:

  1. Sh. Ramesh (Pol. Sci.)                        Convener
  2. Smt. Gurdeep                                        Member 
  3. Dr. Ramesh (Phy.)                              Member
  4. Ms. Jyoti (comp.)                                  Member

 

42PROPERTY COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                               Convener
  2. Dr. Sangeeta                                         Member
  3. Mrs. Manisha Dalal                           Member
  4. Sh. Ashish Kumar                              Member
  5. Smt. Gurdeep                                      Member
  6. Sh. Sanju                                               Member(Ext.lect.)

43.CANTEEN COMMITTEE:

  1. Dr Wazir Singh                                       Convener
  2. Dr. Jitender   (Bursar)                          Member     
  3. Sh. Rajesh  Boora                                   Member
  4. Ms. Reetu                                                   Member
  5. Ms. Monika                                              Member
  6. Ms. Monika                                              Member
  7. Dinesh Bhardwaj (Dy. Supdt.)          Member

 

 

 

44.SANITATION & CLEANLINESS:

  1. Sh. Ajit Singh                                            Convener
  2. Dr. Jyoti                                                     Member   
  3. Sh. Sandeep Sharma                             Member     
  4. Sh. Vikash Sharma                                Member   
  5. Ms. Sonia                                                   Member   
  6. Smt. Babita                                               Member
  7. Sh. Sanjay Kumar                                  Member   
  8. Sh. Dinesh Kumar                                 Dy. Supdt.          

45.COURT CASES:

  1. Dr. Wazir Singh                                  Convener
  2. Mr. Dinesh Kumar                            Dy. Supdt.
  3. Sh. Sanjeev                                           Clerk
  4. Mr. Vishvash                                       Computer (L.A.)

46.WOMEN CELL:

1..Smt. Sumita Ashri                                 Convener

2. . Ms.  Monika                                         Member

3.  Ms. Reetu                                               Member

4. Ms. Apoorva                                          Member      

5.   Dr. Himanshu Garg                                       Member

 

47.U.G.C. AND NAAC COMMITTEE:

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik                    Chairperson
  2. Dr. Hariom                                                convener
  3. Sh. Jitender     (Bursar)                         Member
  4. Dr.Sumita Ashri                                      Member
  5. Sh. Sandeep Sharma                               Member
  6. Smt. Himanshu Garg                                         Member
  7. Sh. Mahipal                                                Member
  8. Ms. Urmila Sharma                                Member
  9. Ms. Amarjeet                                            Member

 

48.SUBJECT CHANGE/FACULTY CHANGE COMMITTEE:

  1. Smt. Sumita                                   Convener
  2. Sh.Sandeep Sharma                   Member
  3. Manoj                                              Member
  4. Ms. Apporva                                 Member
  5.  Ms. Priyanka                                Member
  6. Sonu Kansal                                 Member     

49.COLLEGE LEGAL AWARNESS CELL COMMITTEE:

  1. Dr. Jitender (Math)                             Convener

   2. Smt. Manju  Sharma                            Member

 3. Sh. Sandeep Sharma     .                       Member     

 4. Dr. Sumita Ashri                                      Member

5.  Dr. Jitender Kumar                                Member

 

50.LANGUAGE  LAB  COMMITTEE:

1.Dr.Sumita Ashri                                                   Convener

2.Dr. Himanshu Garg                                 Member

           

51.ANTI SMOKING &ANTI TOBACCO  

  1. Dr. Rajesh Boora                    Convener
  2. Sh. Jitender Kumar               Member
  3. Dr. Sandeep Sharma             Member
  4. Mr. Parveen                             Member
  5. Vikram Gupta                          Member

 

52..ABSENTEE COMMITTEE

1. Dr. Rajesh Boora                                             Convener

2. Dr. Ramesh (physics)                                    Member

3. Ms. Sarita                                                Member

4. Ms. Babita                                               Member

5. Mrs.Seema Goyal                                 Member

 

 

53.YOUTH VOTER’S COMMITTEE

  1. Sh   Jitender                             Nodal Officer
  2. Sh. Sandeep (math)             Member
  3. Sh.Vikash Sharma                S.K.T.
  4. Ms. Sonia                                  S.K.T.
  5. Ms.Mandeep kaur                Member

 

54.ELECTRICITY COMMITTEE

  1. Sh. Ajit Singh                           Convener
  2. Dr. Ramesh(Pol. Sc.)          Member
  3. Sh. Sanjay                                 Member
  4. Ms. Mandeep Kaur                Member

55.COLLEGE BUILDING MAINTENANCE & REPAIR COMMITTEE

  1. Dr. Wazir Singh                            Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                          Member
  3. Sh.Sandeep Sharma                   Member
  4.  Sh. Jitender Sharma                  Member
  5. Ms. Manisha                                 Member
  6. Mrs. Birmati                                 Member

56.BUS PASS COMMITTEE

  1. Sh. Anoop Mor                                    Convener ( B.A. III with  Hons.)
  2. Dr. Rajesh Boora                    B.A. II with Hons.
  3. Dr. Jitender                               B.A. I Hons.
  4. Sh. Sandeep Sharma                         do
  5. Mr. Vikash Sharma                           do
  6. Smt. Babita                               All B.COM & BBA
  7. Ms. Sarita                                              do
  8. Smt. Ritu                                   Member
  9. Dr. Himanshu Garg               All B.Sc., BCA
  10. Ms. Jyoti (comp.)                          do
  11. Mr. Vikash                          L.A.
  12. Mr. Vishvash                      L.A.
  13. Mr. Mayank Joshi             L.A.

 

57.R.K.F.F,S.A.F.& P.B.F 

  1. Dr. Wazir Singh                                  Convener
  2. Sh. Jitender   (Bursar)                      Member
  3. Dr. Sumita Ashri                                Member
  4. Sh. Vikash Sharma                            Member
  5. Sh. Dinesh (Dy. Supdt.)                    Member 

58.TIME TABLE COMMITTEE

  1. Smt. Sumita                             Convener
  2. Ms. Manisha Dalal                 Member (Commerce)
  3. Sh. Sandeep Sharma             Member
  4. Monika                                       Member
  5. Ms. Apoorva                            Member
  6. Smt. Isha                                   Member (Science and JOC Classes) 
  7. Sonu Kansal                             Member

59.EDITORIAL BOARD

  1. Smt.  Urmila Sharma                           Editor –in –chief
  2. Dr.Wazir Singh                                    News section
  3. Dr.Hari Om                                            Geog. Section & Science
  4. Dr.Jitender    (Bursar)                      Commerce Section
  5. Sh. Anoop Mor                                    Planning forum Section
  6. Dr. Sumita Ashri                                Women Cell
  7. Ms. Amarjeet                                      Hindi & English section
  8. Dr.  Santosh .                                      Hindi & English section
  9. Sh. Mahipal                                          Sr. Librarian

 

60.SEATING ARRANGEMENT

  1. Dr.Rajesh Boora                         Convener
  2. Dr.Sangeeta                                    Member
  3. Dr. Santosh                                   Member
  4. Dr. Ramesh Kumar                    Physics
  5. Smt. Sonia                                     Member
  6. Sh. Ramesh Kumar                    Pol. Sci.
  7. Archana                                             Member(Ext. Lect.)
  8. Jyoti Malik                                        Member(Ext. Lect.)
  9. Dr .Meena                                       Member(Ext.Lect.)
  10. Priya                                            Member(Ext. Lect.)

 

61.PRINTING & STATIONARY (INCLUDING  FLAX BANNERS & BOARD)

  1. Sh. Sandeep Sharma                                     Convener             
  2. Dr.Rajesh Boora                                             Member
  3. Dr. Jitender Sharma                                       Member
  4. Sh. Vikas Sharma                                           Member
  5. Ms. Sonia                                                              Member

 

62.AUDIT REPORT COMMITTEE

  1. Dr.Wazir Singh                                               Convener
  2. Sh. Jitender Sharma   (Bursar)                Member
  3. Sh. Dinesh                                                       Dy. Supdt.

63. TENT ,MIKE & SOUND COMMITTEE

  1. Dr.Rajesh Boora                      Convener
  2. Dr. Sangeeta                             Member
  3. Dr. Sumita Ashri                    Member
  4. Sh. Jitender                              Member
  5. Sh. Gurdeep                             Member
  6. Sh. Vikas Sharma                   Member
  7. Sh.Vikramjeet                          L.A.
  8. Sh. Mayank                               L.A.

 

65.PREVENTION OF SEXUAL HARRASSMENT CELL AND WOMEN ADVISORY BOARD

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik           Principal(Chairperson)
  2. Dr.Wazir Singh                                     Convener
  3. Dr. Sumita Ashri                                    Member
  4. Sh. Jitender Sharma (Bursar)           Member
  5. Ms. Urmila  Sharma                              Member
  6. Ms. Amarjeet                                            Member
  7. Sh. Dinesh                                                Dy. Supdt.

66.IQAC/API COMMTTEE

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik                (Chair Person)
  2. Smt. Manisha Dalal                         (Convener)
  3. Dr. Sumita Ashri                             Member
  4. Ms. Sarita                                            Member
  5. Ms. Ritu                                               Member
  6. Ms. Urmila  Sharma                        Member

67.I.T  EQUIPMENT  MAINTENANCE COMMTTEE

  1. Dr. Isha Jain                                        Convener
  2. Sh. Ashish Kumar                              Member
  3. Ms. Monika                                         Member
  4. Jyoti                                                        Member 
  5. Dr. Himanshu                                     Member
  6. Sh. Mayank                                         L.A.
  7. Sh. Vikaramjeet                                 L.A.
  8. Sonal Jain                                            L.A.
  9. Sh. Vishvash                                       L.A.

68.PERIODICAL INSPECTION & AFFILIATION COMMITTEE

       1. Dr. Hariom                                       Convener

  1. Sh.  Sandeep                                      Member
  2. Sh. Manoj                                           Member
  3. Sh. Mahipal                                        Member

 

69 PWD and Public Health Committee

  1. Dr. Wazir Singh                              Convener
  2. Dr. Rajesh Boora                           Member
  3. Sh. Ajit Singh                                   Member

70 Out Source Committee

  1. Dr. Wazir Singh                         Convener
  2. Dr. Hariom                                  Member
  3. Sh. Jitender Sharma                   Bursar
  4. Sh. Dinesh Kumar                        Dy. Supdt.

 

71 M&S committee

  1. Dr. Wazir Singh                       Convener
  2. Sh. Jitender Sharma              Member
  3. Sh. Sandeep Sharma              Member
  4. Sh. Sanjay                                  Member
  5. Sh. Dinesh                                 Dy. Supdt.

 

 

  1. ECO Club

 

  1. Sh. Sanjay                                    Convenor
  2. Ajit                                              Member
  3. Sh. Vikash Sharma                 Member
  4. Ms. Sarita                                   Member
  5.  Ms. Dipti Narwal                     Member
  6. Mrs. Reetu                                  Member
  7. Sh. Sanju                                     Member(Ext. Lect.)
  8. Ms. Renubala                             Member(Ext. Lect.)

 

73 Electricity Committee

  1. Sh. Ajit Singh                            Convenor
  2. Sh. Sanjay                                  Member
  3. Sh. Vikash Sharma                 Member
  4. Ms Sonia                                                Member

74. Lab Argumentation

  1. Dr. Hariom                                                 Convenor
  2. Sh. Jitender Sharma (Bursar)              Member
  3. Sh.Ajit                                                         Member
  4. Sh. Sanjay                                                  Member
  5. Mr. Manoj                                                 Member
  6. Mr. Gurdeep                                             Member
  7. Mr. Ravi Kumar                                       Member
  8. Sh. Parveen                                                          Member
  9. Virender                                                   Member

75.  Entrepreneurship Club

  1. Ms. Babita (commerce)                    Convernor
  2. Sh. Sandeep Sharma                         Member
  3. Sh. Jitender Sharma                           Member
  4. Mrs. Sonia(eco.)                                  Member
  5. Mrs. Suman                                          Member
  6.  Ms. Reetu                                             Member
  7. Sh. Sarita                                                Member
  8. Ms. Preety                                             Member

 

75GEM PURCHASE COMMITTEE:

  1.   Ms. Isha Jain                                              Convernor
  2. Dr. Sumita Ashri                                        Member
  3. Sh. Jitender Sharma(Bursar)               Member
  4. Mayank  joshi                                              L.A.

NOTE:

  1. In addition to the above mentioned committees for the smooth functioning of the College administration various committees like admission, annual function and convocation and purchase committees are constituted from time to time.
  2. If any ext. lect. Name not included in the list then he may contact to undersigned.
  3. Please bear with us if seniority is disturbed somewhere while preparing the list.

                                       

                                                                                                                                                                                                                                      Principal

Internal Distribution:-

  1. Copy for circulation among all staff member for information &  necessary action.

2.Copy to Staff Room Notice Board.

                                 3. O/c for record.

 

 

 

 

 

COMMITTEES 2018-19

P.I.G. Govt. College for Women, Jind.

                   The following members of the teaching staff are hereby assigned the following duties for the session 2018-19 w.e.f. 01-08-2018. All are requested to note for compliance:-

1.COLLEGE COUNCIL:

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik, Principal          Chairman        
  2. Dr. Bhim Singh                                        Member
  3. Dr. Wazir Singh                                         Member 
  4. Dr. Hariom                                                           Member 
  5. Mr. Munish                                                              Member 

2.Public Information Officer:-

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal          1st APPELLATE AUTHORITY
  2. Dr. Wazir Singh                                          S.P.I.O.
  3. Sh. Dinesh                                     Dy. Supdtt.
  4. Sh.Paramjeer                                 Clerk  
  5. Sh. Naresh                                     Steno                

3.BURSAR:

  1. Sh.Munish Kumar                  

4.TUTORIAL BOARD:

  1. Dr. Bhim Singh                            Chief Tutor         
  2. Dr. Hari om                                  B.A.-3rd , B.A. Geog. & Eng.  Hons-III
  3. Dr.Wazir Singh                                      ------------do--------------
  4. Sh.Munish Kumar                        B.Com.-1&II&III,  B.Com.-I Hons.
  5. Ms. Sarita                                    ------------do--------------
  6. Mrs. Babita                                  ------------do--------------
  7. Sh. Anoop Mor                           B.A.-I,  B.A. Geog. & Eng.  Hons-I
  8. Sh. Raj Dalal                               ------------do--------------
  9. Sh. Sandeep Sharma                      B.A.-II,  B.A. Geog. & Eng.  Hons-II
  10. Mr. Vikash Sharma                               ------------do--------------
  11. Smt. Anju Dhull                          B.Sc.(Comp.Sci.) I&II &III
  12. Dr. Himanshu         Garg                    B.Sc. (Non-Medical) –I & II, and III classes
  13. Sh. Sanjay                          B.Sc. (Medical) –I & II, and III BCA all classes

5.STAFF SECRETARY:

  1. Dr.Bhim Singh                                      Minutes
  2. Smt. Alpna                                    Social 

6.BUILDING FUND COMMITTEE:

  1. Smt.Rajeshwari Kaushik          Chairperson
  2. Dr. Bhim Singh                       Member
  3. Dr. Wazir Singh                       Member                                             
  4. Sh.Munish kumar                    Bursar                           
  5. Mrs.Usha Chawla                    Retd. Principal
  6. Dr. R.C. Jain                           Retd. Principal.
  7. Sh. G.C. Garg                          Retd. SDO
  8. Topper Student of B.A.-III (5th Sem.) 
  9. Sh. Dinesh                                           Dy. Supdtt.

7.PROCTORIAL BOARD:

  1. Dr. Bhim Singh                        Chief Proctor
  2. Dr. Wazir Singh                        Member
  3. Sh. Sandeep                              Member
  4.  Sh. Raj Dalal                            Member

8.CHARACTER CERTIFICATE:

  1. Dr. Bhim Singh                            Convener
  2. Dr.. Wazir Singh                          Member 

9.UNIVERSITY WORK & HOUSE EXAMS:

  1. Sh. Anoop Mor                                 Registrar    
  2. Sh. Sandeep Sharma                Member
  3. Sh. Raj Dalal                           Member
  4. Sh. Ram Mehar                                 Member
  5. Sh. Jitender                             Member
  6. Dr. Himanshu Garg                 Member
  7. Sh.Vikas                                           U.Clerk
  8. Smt. Renu                                         Peon

10.LIBRARY COM MITTEE:

  1. Sh. Sandeep Sharma              Convener
  2. Sh.Munish Kumar(Bursar)      Member
  3. Dr. Sumita Ashri                    Member
  4. Sh. Raj Dalal                           Member
  5. Sh. Mahipal                            Member

 11.Welfare of SC/BC/PH/ESM/

  1. Sh. Hari Om                             Convener
  2. Sh. Anoop Mor                               Member 
  3. Dr. Rajesh Boora                   Member 
  4. Sh. Ajit                                   Member 
  5. Dr. Himanshu Garg                Member        
  6. Sh. Sanjeev                            Member

12. BEAUTIFICATION & CLEANLINESS:

  1. Sh. Ajit                                 Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                              Member
  3. Sh. Sanjay                                      Member 
  4. Smt. Anju Dhull                    Member

13.BOOK BANK:

  1. Dr. Wazir Singh                      Convener
  2. Smt. Alpna Sharma                         Member 
  3. Sh. Sandeep Sharma                Member
  4. Dr. Raj Dalal                                     Member
  5. Sh. Mahipal                                      Member

14. CYCLE STAND COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                         Convener
  2. Smt. Alpna Sharma                        Member
  3. Sh. Sandeep Sharma                   Member
  4. Sh. Ram Mehar                                     Member

15.  STUDENTS GRIEVANCE & WELFARE BOARD:

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal   Chairperson
  2. Dr. Wazir Singh                      Member
  3. Dr. Hari Om                           Member
  4. Sh. Munish                                  Member    
  5. Dr. Sumita Ashri                             Member

16. CULTURAL ACTIVITIES:

  1. Dr. Wazir Singh                 Convener
  2. Sh.Munish Kumar(Bursar) Member
  3. Dr. Sumita Ashri                         Member
  4. Sh. Sandeep Sharma                    Member
  5. Sh. Raj Dalal                       Member
  6. Ms. Babita                                   Member
  7. Ms. Ritu                                       Member
  8.  Ms. Sarita                                   Member
  9.  Ms. Suman                                 Member
  10.  Ms. Jyoti                                     Member

17.COLLEEGE ANNUAL REPORT:

  1. Dr. Wazir Singh                       Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                      Member
  3. Dr. Raj Dalal                                  Member
  4. Sh. Ram Mehar                                Member

18 INVITATION COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                      Convener
  2. Sh. Sandeep Sharma               Member
  3. Sh. Raj Dalal                                  Member
  4. Mrs. Suman                                      Member
  5. Mrs. Priti                                            Member

19 DECORATION COMMITTEE (Bouquets & Garlands etc.):

  1. Dr. Sumita Ashri                      Convener
  2. Smt.Alpna Sharma                    Member
  3. Ms. Suman                               Member
  4. Dr. Himanshu Garg                          Member
  5. Ms. Sarita                                               Member
  6. Ms. Apoorva                                                     Member

20. TEA & LUNCH COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                           Convener
  2. Smt. Alpna Sharma                      Member
  3. Dr. Sumita Ashri                          Member
  4. Ms. Apoorva                                Member
  5. Dr. Himanshu   Garg                  Member

21. STAGE SECRETARIES:

  1. Dr. Wazir Singh                      Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                              Member

22.PHOTOGRAPHY:

  1.  Dr. Sumita Ashri                             Convener
  2. Smt. Alpna Sharma                          Member
  3. Dr. Himanshu Garg                          Member

23.EDUCATIONAL TOURS:

1.Dr. Bhim Singh                                        Convener

 2 Dr. Wazir Singh                                      Member

3. Sh. Munish Kumar   (Bursar)               Member

4. Dr. Rajesh Boora                                   Member

5. Dr. Sumita Ashri                                      Member

6. Sh. Sandeep Sharma                                   Member

7.Sh. Raj Dalal                                            Member

8. Ms. Jyoti                                                      Member

9.Ms. Sarita                                                     Member

10. Smt. Anju Dhull                                         Member

11. Dr. Himanshu Garg                                 Member

12. Smt. Babli Rani                                         Member

24 Health Fund Committee

  1. Smt. Alpna Sharma                          Convener
  2. Dr. Himanshu Garg                          Member
  3. Smt. Babita                                       Member
  4. Smt. Babli Rani                                  Member

25 BLOOD DONATION &RED CROSS:

  1. Sh. Sandeep Sharma                                  Convener  
  2. Dr. Sumita Ashri                                           Member          
  3. Dr. Raj Dalal                                   Member
  4. Sh. Vikash Sharma                           Member  
  5. Smt. Babita                                       Member 

26.SMART CLASSES:

1. Dr.Hari Om                                                        Convener

2. Sh. Anoop Mor                                       Member  

3. Sh. Sanjay                                                Member

4. Smt. Anju Dhull                                       Member  

5. Dr. Himashu Garg                                  Member

27.GIRLS COMMON ROOM:

  1. Smt. Alpna Sharma                    Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                                Member
  3. Smt. Himanshu Garg                 Member

29. SPORTS BOARD:

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal     President
  2. Dr. Bhim Singh                            Vice President
  3. Dr. Wazir Singh                           Member
  4. Dr.Hari Om                                 Member 
  5. Dr. Rajesh Boora                          Member Secretary
  6. Sh. Sandeep Sharma                            Member

 30.  N.S.S. CO-ORDINATORS:

  1.      Dr. Sumita Ashri                        P.O. Unit-I
  2.     Dr. Jyoti (Comm.)                              P.O. Unit-II

31.PUBLIC RELATION COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh.                 Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                         Member
  3. Smt. Seema Lib. Attendant. Member 

32 PLACEMENT CELL & GUIDENCE BUREAU:

  1. Dr. Bhim Singh                           Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                         Member
  3. Dr. Raj Dalal                               Member
  4. Ms. Sarita                                   Member
  5. Ms. Reetu                                    Member
  6. Ms. Suman                                  Member
  7. Mrs. Jitender                                Member
  8. Ms. Apoorva                               Member
  9.  Smt. Anju Dhull                         Member
  10. Dr. Himanshu Garg                   Member

33 EWYL SCHEME:

  1. Dr. Bhim Singh                            Convener
  2. Sh. Rammehar                                       Member                        
  3. Sh. Vikash Sharma (S.K.T.)     Member
  4. Smt.Anju Dhull                           Member
  5. Dr. Himanshu Garg                     Member

34.SCIENCE EXHIBITION COMMITTEE:

  1. Dr. Hari Om                            Convener
  2. Sh. Ajit                                                        Member
  3. Sh. Sanjay                                        Member
  4. Ms. Manju Sharma                                  Member
  5. Sh. Manoj Kumar                                     Member
  6. Sh. Ravi                                           Member
  7. Smt. Anju Dhull                      Member
  8. Dr. Himanshu  Garg                     Member
  9. Smt. Babli Rani                                Member

35 EDUSAT COMMITTEE:

  1. Dr. Hari Om                           Convener
  2. Sh. Ajit                                   Member
  3. Smt. Anju Dhull                     Member
  4. Smt. Babli Rani                       L.A.

36.NODAL OFFICER (SC/BC):

  1. Dr. Hari Om               For verification of Income 

                              Certificatesetc.    (Scholarships)                                              

  1. Dr. Raj Dalal                             -Do-                                                       
  2. Ms. Jyoti (comm.)                   Member  
  3. Smt. Babita                                       Member
  4. Sh.Sanjeev Kumar                   Member 
  5. Dr. Himanshu Garg                        Member
  6. Smt. Babli Rani                       Member 

37 DISCIPLINE COMMITTEE:

  1. Dr. Bhim Singh                            Convener
  2. Dr. Wazir Singh.                          Member
  3. Sh. Munish Kumar                        Member
  4. Dr. Rajesh Boora                         Member     
  5. Smt.Alpna Sharma                       Member
  6. Sh. Sandeep Singh                       Member 
  7. Sh. Ajit                                        Member
  8. Dr. Sumita Ashri                         Member 
  9. Dr. Raj Dalal                               Member 
  10. Sh. Vikash Sharma                      Member 
  11. Ms. Suman                                   Member 
  12. Sh. Ram Mehar                                      Member 
  13. Sh. Gurdeep                                 Member 
  14. Sh. Ramesh Kumar (Phy.)           Member 
  15. Sh. Jitender (Math)                      Member 

38.ANTI-RAGGING CELL:

  1. Dr. Wazir Singh                           Convener
  2. Dr. Hari Om                                Member
  3. Sh. Munish Kumar                      Member
  4. Dr. Sumita Ashri                         Member
  5. Dr. Sandeep Sharma                            Member
  6. Ms. Suman                                  Member    

39.ANTI CORRUPTION CELL:-

  1. Dr. Wazir  Singh                          Convener
  2. Sh. Munish Kumar                      Member
  3. Dr. Sumita Ashri                         Member

40.GREIVANCE  REDRESSAL CELL:-

  1. Dr. Wazir Singh                              Convener
  2. Sh. Munish Kumar                          Member
  3. DR. Sumita Ashri                                Member 
  4. Sh. Sanjay                                            Member

41.DILAPIDATION COMMITTEE:

  1. Sh. Ajit                                          Convener
  2. Smt. Alpna Sharma                      Member 
  3. Dr. Sumita Ashri                                      Member
  4. Sh. Sandeep Sharma                              Member
  5.  Dr. Raj Dalal                                   Member

42PROPERTY COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                           Convener
  2. Sh. Sandeep Sharma                    Member
  3. Dr. Raj Dalal                                          Member
  4. Sh. Ram Mehar                                      Member
  5. Dr.  Manoj Kumar                                           Member

43.CANTEEN COMMITTEE:

  1. Dr. Bhim Singh                             Convener
  2. Dr. Wazir Singh                             Member     
  3. Sh. Munish Kumar                        Member
  4. Sh. Ajit  Singh                               Member
  5. Smt. Babita                                    Member

44.SANITATION & CLEANLINESS:

  1. Sh. Ajit Singh                                  Convener
  2. Ms. Jyoti                                                   Member   
  3. Sh. Sandeep Sharma                         Member     
  4. Sh. Vikash Sharma                          Member   
  5. Ms. Suman                                      Member   
  6. Smt. Babita                                      Member
  7. Sh. Sanjay Kumar                           Member   
  8. Smt. Anju Dhull                              Member           
  9. Sh. Dinesh Kumar                           Dy. Supdt.      

45.COURT CASES:

  1. Dr. Wazir Singh                           Convener
  2. Sh. Ram Mehar                                     Member    
  3. Mr. Dinesh Kumar                       Dy. Supdt.
  4. Sh. Paramjeet                               Clerk
  5. Mr. Vishvash                               Computer (L.A.)

46.WOMEN CELL:

1..Smt. Alpna Sharma                          Convener

2. Dr. Sumita Ashri                                           Member

3. .  Ms. Jyoti                                                       Member

4. Ms. Reetu                                                       Member

 5. Ms. Suman                                              Member 

6. Ms. Apoorva                                                    Member

7. Smt.Anju Dhull                                 Member               

8. Dr. Himanshu Garg                          Member

47.U.G.C. AND NAAC COMMITTEE:

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik                Chairperson
  2. Dr.Bhim Singh                                 Convener
  3. Sh. Munish Kumar    (Bursar)          Member
  4. Dr.Sumita Ashri                                         Member
  5. Sh. Sandeep Sharma                                 Member
  6. Dr. Raj Dalal                                                  Member 
  7. Smt. Anju Dhull                                            Member
  8. Dr. Himanshu Garg                                  Member
  9. Sh. Mahipal                                                  Member

48.SUBJECT CHANGE/FACULTY CHANGE COMMITTEE:

  1. Smt. Alpna Sharma                           Convener
  2. Sh. Munish Kumar                         Member     
  3. Dr. Sumita Ashri                            Member
  4. Sh.Sandeep Sharma                       Member

49.COLLEGE LEGAL AWARNESS CELL COMMITTEE:

  1. Dr. Raj Dalal                              Convener

   2. Smt. Alpna Sharma                      Member

 3. Sh. Sandeep Sharma              .             Member     

 4. Dr. Sumita Ashri                         Member

 5.  Ms. Suman                                  Member

6. Sh. Jitender                                   Member

50.LANGUAGE  LAB  COMMITTEE:

1.Dr.Sumita Ashri                               Convener

2.Mrs. Anju Dhull                              Member

3.Dr. Himanshu Garg                                   Member  

51..ANTI SMOKING &ANTI TOBACCO  

  1. Dr. Rajesh Boora                           Convener
  2. Sh. Munish Kumar                                Member
  3. Dr. Sandeep Sharma                    Member

52..ABSENTEE COMMITTEE

1. Dr. Rajesh Boora                                   Convener

2. Dr. Raj Dalal                                             Member

3. Ms. Sarita                                                              Member

4. Ms. Babita                                               Member

5. Mrs.Seema Goyal                                  Member

 

 

53.YOUTH VOTER’S COMMITTEE

  1. Sh.Raj Dalal                       Nodel Officer
  2. Sh. Sandeep Sharma           Member
  3. Sh.Vikash Sharma              S.K.T.
  4. Ms. Suman                         S.K.T.
  5. Mr. Vikas                           L.A.

54.ELECTRICITY COMMITTEE

  1. Sh. Ajit Singh                     Convener
  2. Dr. Hariom                         Member
  3. Sh. Raj Dalal                      Member
  4. Sh. Sanjay                          Member
  5. Smt. Anju Dhull                 Member

55.COLLEGE BUILDING MAINTENANCE & REPAIR COMMITTEE

  1. Dr. Sumita Ashri                Convener
  2. Smt. Alpna Sharma            Member
  3. Sh.Sandeep Sharma           Member
  4.  Sh. Raj Dalal                      Member
  5. Smt. Anju Dhull                  Member

56.BUS PASS COMMITTEE

  1. Sh. Anoop Mor                  Convener ( B.A. III with  Hons.)
  2. Dr. Rajesh Boora               B.A. II with Hons.
  3. Dr. Raj Singh                      B.A. I Hons.
  4. Sh. Sandeep Sharma                    do
  5. Mr. Vikash Sharma                     do
  6. Smt. Babita                        All B.COM & BBA
  7. Ms. Sarita                                    do
  8. Smt. Ritu                            Member
  9. Dr. Himanshu Garg            All B.Sc., BCA
  10. Mr. Vikash Sharma            Member
  11. Mr. Vishvash                     Member
  12. Mr. Mayank Joshi              Member

57.R.K.F.F,S.A.F.& P.B.F 

  1. Dr. Wazir                                     Convener
  2. Sh. Munish Kumar  (Bursar)                Member
  3. Dr. Sumita Ashri                         Member
  4. Sh. Vikash Sharma                               Member
  5. Smt. Anju Dhull                         Member 

58.TIME TABLE COMMITTEE

  1. Smt. Alpna Sharma                       Convener
  2. Sh.Munish Kumar                                 Member        (Commerce and BBA classes)
  3. Dr. Sumita Ashri                         Member
  4. Sh. Sandeep Sharma                    Member
  5. Dr. Raj Dalal                               Member
  6. Ms. Apoorva                                           Member
  7. Smt. Anju Dhull                                    Member        (Science and JOC Classes) 

59.EDITORIAL BOARD

  1. Sh. Ram Mehar                            Editor –in –chief
  2. Dr.Wazir Singh                             News section
  3. Dr.Hari Om                                  Geog. Section & Science
  4. Dr.Munish Kumar    (Bursar)      Commerce Section
  5. Sh. Anoop Mor                           Planning forum Section
  6. Smt. Alpna Sharma                     Women Cell
  7. Dr. Sumita Ashri                         Hindi & English section
  8. Sh. Mahipal                                 Sr. Librarian

60.SEATING ARRANGEMENT

  1. Dr.Rajesh Boora                    Convener
  2. Dr. Raj Dalal                         Member
  3. Dr. Ramesh Kumar                        Physics
  4. Sh. Ram Mehar                              Member
  5. Smt. Sonia                                       Member
  6. Sh. Ramesh Kumar                       Pol. Sci.

61.PRINTING & STATIONARY (INCLUDING  FLAX BANNERS & BOARD)

  1. Sh. Sandeep Sharma                             Convener             
  2. Dr.Rajesh Boora                                                Member
  3. Dr. Raj Dalal                                         Member
  4. Sh. Vikas Sharma                                 Member

62.AUDIT REPORT COMMITTEE

  1. Sh. Bhim Singh                                           Convener
  2. Sh.Munish Kumar(Bursar)                Member
  3. Sh. Dinesh                                        Dy. Supdt.

63. MIKE & SOUND COMMITTEE

  1. Dr.Rajesh Boora                                Convener
  2. Dr. Sumita Ashri                                  Member
  3. Sh. Jitender                                           Member
  4. Mr. Visvash                                      Member
  5. Mr. Mayank                                          Member
  6. Mr. Vikramjeet                                               Member

64.TENT & SHAMIANA COMMITTEE

  1. Dr. Rajesh Boora                               Convener
  2. Sh. Raj Dalal                                          Member
  3. Sh. Vikas Sharma                                  Member
  4. Sh. Gurdeep                                          Chemistry

65.PREVENTION OF SEXUAL HARRASSMENT CELL AND WOMEN ADVISORY BOARD

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik           Principal(Chairperson)
  2. Dr. Bhim Singh                         Convener
  3. Sh.Munish Kumar(Bursar)        Member
  4. Smt. Alpna Sharma                Member
  5. Dr. Sumita Ashri                    Member
  6. Ms. Suman                                        Member

66.IQAC/API COMMTTEE

  1. Sh. Munish Kumar             (Chair Person)
  2. Smt. Alpna Sharma           (Convener)
  3. Dr. Sumita Ashri                Member
  4. Ms. Sarita                          Member
  5. Ms. Ritu                                       Member

67.I.T  EQUIPMENT  MAINTENANCE COMMTTEE

  1. Dr. Sumita Ashri                         Convener
  2. Dr. Anju Dhull                                  Member
  3. Dr. Himanshu                               Member
  4. Sh. Vishvash                               Member

68.PERIODICAL INSPECTION & AFFILIATION COMMITTEE

 1. Dr. Bhim Singh                    Convene

2 Sh.  Munish Kumar                   Member

  1. Sh. Raj Dalal                      Member
  2. Sh. Mahipal                       Member

69 PWD and Public Health Committee

  1. Dr. Wazir Singh                                Convener
  2. Dr. Rajesh Boora                             Member
  3. Sh. Ajit Singh                                   Member

70 Out Source Committee

  1. Dr. Wazir Singh                              Convener
  2. Dr. Bhim Singh                                Member
  3. Sh. Munish Kumar                         Bursar
  4. Sh. Dinesh Kumar                          Dy. Supdt.

71 M&S committee

  1. Dr. Wazir Singh                  Convener
  2. Sh. Munish                           Member
  3. Sh. Sandeep Sharma         Member
  4. Sh. Sanjay                            Member
  5. Sh. Dinesh                            Dy. Supdt.
  6.  
    1. ECO Club
  7. Sh. Ajit Singh                       Convenor
  8. Sh. Vikash Sharma             Member
  9. Ms. Suman                           Member
  10. Sh. Sanjay                             Member

73 Electricity Committee

  1. Sh. Ajit Singh           Convenor
  2. Sh. Sanjay                Member
  3. Sh. Vikash Sharma Member
  4. Ms. Suman               Member
  1. 73 Lab Argumentation
    1. Dr. Bhim Singh             Convenor
    2. Sh. Munish Kumar       Member
    3. Sh. Sanjay                     Member
    4. Mr. Manoj                   Member
    5. Mr. Gurdeep                 Member
    6. Mr. Ravi                        Member

In addition to the above mentioned committees for the smooth functioning of

College administration various committees like admission, annual function and convocation and purchase committees are constituted from time to time.

                   Please bear with us if seniority is disturbed somewhere while preparing the list.

                                       

                                                                                                                                                              Principal

Internal Distribution:-

  1. Copy for circulation among all for necessary action.

2.Copy to Staff Room Notice Board.

  1. O/c for record.

 

 

 

COMMITTEES 2017-18

P.I.G. Govt. College for Women, Jind

The following members of the teaching staff are hereby assigned the following duties for the session 2017-18. All are requested to note for compliance:-

 

1.COLLEGE COUNCIL:

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik, Principal          Chairman    
  1. Smt. Sheela Dahiya                                              Member Secretary
  1. Dr. Bhim Singh                                                    Member
  1. Dr. Wazir Singh                                                        Member 
  1. Dr. Hariom                                                               Member 

 

2.Public Information Officer:-

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal                  1st APPELLATE AUTHORITY
  1. Dr. Wazir Singh                                                                 S.P.I.O.
  1. Dr. Himanshu Garg                                 Member
  1. Sh. Satish Kumar                                     Dy. Supdtt.
  1. Sh.Sanjeev kumar                                    Clerk                  

 

3.BURSAR:

  1. Sh.Munish Kumar                  

 

4.TUTORIAL BOARD:

  1. Smt. Sheela Dahiya                                         Chief Tutor         
  1. Dr. Bhim Singh                                 B.A.-3rd , B.A. Geog. & Eng.  Hons-III
  1. Dr. Hariom                                       ------------do--------------
  1. Dr. Wazir Singh                         B.A.-II,  B.A. Geog. & Eng.  Hons-II       
  1. Sh. Sandeep Sharma                          ---------------------do------------------------
  1. Sh.Munish Kumar                       B.Com.-1&II&IIIB.Com.-I Hons.
  1. Sh. Anoop Mor                                    B.A.-1st, B.A. Geog. & Eng.  Hons-I
  1. Sh. Raj Dalal                               ------------do--------------
  1. Smt. Anju Dhull                         B.Sc.(Comp.Sci.) I&II &III
  1. Dr. Himanshu          Garg                    B.Sc( Non-Medi) I&II &III

--------------do---------                          B.Sc. (Medical) –I & II, III  BCA all classes        

 

5.STAFF SECRETARY:

  1. Dr.Bhim Singh                                     Minutes
  1. Smt. Alpna                                   Social 

                               

 

6.BUILDING FUND COMMITTEE:

  1. Smt.Rajeshwari Kaushik           Chairperson
  1. Smt. Sheela Dahiya                    Convener
  1.  Dr. Bhim Singh                         Member
  1. Dr. Wazir Singh                         Member                                             
  1. Sh.Munish kumar                      Bursar                           
  1. Mrs.Usha Chawla                      Retd. Principal
  1. Dr. R.C. Jain                              Retd. Principal.
  1. Sh. G.C. Garg                            Retd. SDO
  1. Topper Student of B.A.-III (5th Sem.) 

 

7.PROCTORIAL BOARD:

  1. Smt. Sheela Dahiya                     Chief Proctor
  1. Dr. Bhim Singh                           Member
  1. Dr. Wazir Singh                          Member
  1. Sh. Raj Dalal                               Member

 

 

8.CHARACTER CERTIFICATE:

  1. Smt. Sheela Dahiya                     Convener
  1. Dr. Bhim Singh                            Member 

 

9.UNIVERSITY WORK & HOUSE EXAMS:

  1. Sh. Anoop Mor                         Registrar    
  1. Sh. Sandeep Sharma                          Member
  1. Sh. Raj Dalal                             Member
  1. Smt. Anju Dhull                        Member
  1. Dr.  Himanshu Garg                Member
  1. Sh. Vikas                                  Member
  1. Smt. Renu                                Member

 

10.LIBRARY COM MITTEE:

  1. Sh. Sandeep Sharma                          Convener
  1. Sh.Munish Kumar(Bursar)      Member
  1. Dr. Sumita Ashri                       Member
  1. Sh. Raj Dalal                             Member
  1. Sh. Sh. Mahipal                       Member
  1. Smt. Kusum                            Member

 

11.Welfare of SC/BC/PH/ESM/

  1. Sh. Hari Om                                Convener
  1. Sh. Anoop Mor                        Member 
  1. Dr. Rajesh Boora                     Member     
  1. Dr. Himanshu Garg                          Member     
  1. Sh. Tilak Raj                            Member

 

 

 

12. BEAUTIFICATION & CLEANLINESS:

  1. Dr. Rajesh Boora                    Convener
  1. Dr. Sumita Ashri                             Member
  1. Smt. Anju Dhull                    Member 

 

13.BOOK BANK:

  1. Dr. Wazir Singh                      Convener
  1. Sh. Sandeep Sharma                Member
  1. Smt. Alpna Sharma                        Member
  1. Raj Dalal                                           Member
  1. Ms. Kusum                                      Member 

 

14. CYCLE STAND COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                          Convener
  1. Smt. Alpna                                 Member
  1. Sh. Sandeep Singh                      Member
  1. Smt. Anju Dhull                         Member

 

15.  STUDENTS GRIEVANCE & WELFARE BOARD:

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal   Chairperson
  1. Smt. Sheela Dahiya                 Convener
  1. Dr. Wazir Singh                      Member
  1. Dr. Sumita Ashri                     Member   

 

16. CULTURAL ACTIVITIES:

  1. Dr. Wazir Singh                     Convener
  1. Sh.Munish Kumar(Bursar) Member
  1. Sh. Anoop Mor                           Member
  1. Dr. Sumita Ashri                                   Member
  1. Sh. Sandeep Sharma        Member
  1. Sh. Raj Dalal                        Member
  1. Smt. Anju Dhull                Member
  1. Dr. Himanshu Garg                   Member
  1. Smt. Anju D.                      Member 

 

17.COLLEEGE ANNUAL REPORT:

  1. Dr. Wazir Singh                       Convener
  1. Dr. Sumita Ashri                                         Member
  1. Dr. Raj Dalal                          Membe

 

 

 

18 INVITATION COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                      Convener
  1. Sh. Sandeep Sharma             Member
  1. Sh. Raj Dalal                                  Member

 

19 DECORATION COMMITTEE (Bouquets & Garlands etc.):

  1. Dr.Sumita Ashri                     Convener
  1. Smt. Alpna Sharma                  Member
  1. Smt. Anju Dh.                                 Member
  1. Dr. Himanshu Garg                                  Member

 

20. TEA & LUNCH COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                       Convener
  1. Smt. Alpna Sharma                  Member
  1. Dr.Sumita Ashri                     Member
  1. Smt. Anju Dh.                        Member
  1. Dr. Himanshu Garg                         Member

 

21. STAGE SECRETARIES:

  1. Dr. Wazir Singh                           Convener
  1. Dr. Sumita Ashri                                               Member

 

22.PHOTOGRAPHY:

  1. Dr. Sumita Ashri                                           Convener
  1. Smt. Alpna Sharma                             Member
  1. Dr. Himanshu  Garg                           Member

 

23.EDUCATIONAL TOURS:

1.Dr. Bhim Singh                              Convener

     2. Dr. Wazir Singh                            Member

     3.Sh. Munish Kumar   (Bursar)        Member

    4. Dr. Rajesh Boora                          Member

   5. Dr. Sumita Ashri                                       Member

    6. Sh. Sandeep Sharma                          Member

    7.Sh. Raj Dalal                                  Member

    8. Smt. Anju Dhull                          Member

     9. Dr. Himanshu Garg                  Member

     10. Smt. Babli Rani                       Member

 

24 Health Fund Committee

  1. Smt. Alpna Sharma                                             Convener
  1. Smt. Himanshu                                                  Member
  1. Smt. Babli Rani                                           Member

 

25 BLOOD DONATION &RED CROSS:

  1. Sh. Sandeep Sharma                        Convener  
  1. Dr. Sumita Ashri                                          Member          
  1. Dr. Raj Dalal                            Member

 

26.SMART CLASSES:

  1. Dr.Hari Om                              Convener
  1. Sh. Anoop Mor                        Member  
  1. Smt. Anju Dhull                                            Member
  1. Dr. Himanshu Garg                       Member

 

27.GIRLS COMMON ROOM:

  1. Smt.Alpna Sharma                  Convener

2.   Dr. Sumita Ashri                                          Member          

  1. Dr. Himashu Garg                 Member

 

28. WOMEN ADVISORY BOARD & DEV. CELL:

  1. Smt. Sheela Dahiya                Convener
  1. Smt. Alpna Sharma                     Member
  1.  Dr. Sumita Ashri                         Member
  1. Smt. Anju Dhull                    Member
  1. Dr. Himanshu Garg                       Member

 

29. SPORTS BOARD:

  1. Smt. Rajeshwari K., Principal    President
  1. Smt Sheela Dahiya                   Vice President
  1. Dr. Bhim Singh                       Member
  1. Dr. Wazir Singh                      Member
  1. Dr.Hari Om                             Member 
  1. Dr. Rajesh Boora                       Member Secretary
  1. Sh. Sandeep Sharma                       Member

 

30.  N.S.S. CO-ORDINATORS:

  1. Sh. Sandeep Sharma                     P.O. Unit-I
  1. Dr. Sumita Ashri                                   P.O. Unit-II
  1. Dr. Wazir Singh.                 Convener
  1. Dr. Sumita Ashri                         Member
  1. Smt. Seema Lib. Attendant. Member 

 

32 PLACEMENT CELL & GUIDENCE BUREAU:

  1. Dr. Bhim Singh                           Convener
  1. Dr. Sumita Ashri                        Member
  1. Dr. Raj Dalal                              Member
  1. Smt. Anju Dhull                         Member
  1. Dr.  Himanshu                                     Member

 

33 EWYL SCHEME:

  1. Smt.Sheela Dahiya                       Convener
  1. Dr. Bhim Singh                           Member
  1. Dr. Sumita Ashri                        Member
  1. Smt.Anju Dhull                           Member
  1. Dr. Himanshu G.                        Member

 

34.SCIENCE EXHIBITION COMMITTEE:

  1. Dr. Hari Om                           Convener
  1. Smt. Anju Dhull                    Member
  1. Dr. Himanshu                       Member
  1. Sh. Tilak Raj                                     Member
  1. Sh. Ramesh                                    Member
  1. Smt. Babli Rani                              Member

 

35 EDUSAT COMMITTEE:

  1. Dr. Hari Om                           Convener
  1. Dr. Wazir Singh                      Member
  1. Smt. Anju Dhull                     Member
  1. Smt. Babli Rani                       L.A.

 

36.NODAL OFFICER (SC/BC):

  1. Dr. Hari Om                                 For verification of Income 

                              Certificatesetc.    (Scholarships)                                              

  1. Dr. Raj Dalal                                .    -Do-                                                       
  1. Dr. Himanshu                                           Member
  1. Sh. Tilak Raj                                    Member  
  1. Sh.Sanjeev Kumar                            Member 
  1. Smt. Babli Rani                                               Member

 

37 DISCIPLINE COMMITTEE:

  1. Dr. Bhim Singh                         Convener
  1. Dr. Wazir Singh.                        Member
  1. Sh. Munish Kumar                  Member
  1. Smt.Alpna Sharma                    Member
  1. Dr. Rajesh Boora                       Member     
  1. Sh. Sandeep Singh                    Member
  1.  Dr. Sumita Ashri                     Member
  1. Sh. Raj Dalal                            Member

 

38.ANTI-RAGGING CELL:

  1. Dr. Wazir Singh                           Convener
  1. Dr. Hari Om                               Member
  1. Sh. Munish Kumar                      Member
  1. Dr. Sandeep Sharma                          Member
  1. Dr. Sumita Ashri                        Member

 

39.ANTI CORRUPTION CELL:-

  1. Smt.Sheela Dahiya                         Convener
  1. Sh. Munish Kumar                       Member
  1. Dr. Sumita Ashri                                     Member
  1. Smt. Sumita Ashri                          Member

 

40.GREIVANCE  REDRESSAL CELL:-

  1. Smt. Sheela Dahiya                         Convener
  1. Dr. Wazir Singh                                Member
  1. Sh. Munish Kumar                            Member 
  1. DR. Sumita Ashri                                       Member

 

41.DILAPIDATION COMMITTEE:

  1. Dr. Sumita Ashri                                            Convener
  1. Smt. Alpna Sharma                                 Member                            
  1.  Sh. Sandeep                                    Member
  1. Dr. Raj Dalal                                              Member

 

42PROPERTY COMMITTEE:

  1. Dr. Wazir Singh                           Convener
  1. Sh. Sandeep Sharma                           Member
  1. Dr. Raj Dalal                                     Member
  1. Dr. Himansu Garg                          Member

 

43.CANTEEN COMMITTEE:

  1. Mrs. Sheela Dahiya                        Convener
  1. Dr. Bhim Singh                             Member
  1. Dr. Wazir Singh                             Member     
  1. Sh. Munish Kumar                      Member

 

44.SANITATION & CLEANLINESS:

  1. Sh. Rajesh Boora                             Convener
  1. Sh. Sandeep Sharma                               Member   
  1. Dr. Sumita Ashri                            Member  
  1. Sh. Raj Dalal                                  Member   
  1. Smt. Anju Dhull                             Member  

 

45.COURT CASES:

  1. Dr. Wazir Singh                         Convener
  1. Sh. Sandeep Sharma                           Member    
  1. Sh. Raj Dalal                              Member
  1. Sh. Sanjeev Kumar                    Member 

 

46.WOMEN CELL:

 

1..Smt. Alpna Sharma                     Convener

2. Dr. Sumita Ashri                                                Member      

3. Smt.Anju Dhull                                     Member

4.Dr. Himanshu Garg                               Member 

 

47.U.G.C. AND NAAC COMMITTEE:

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik              Chairperson
  1. Dr.Bhim Singh                                 Convener
  1. Sh. Munish Kumar    (Bursar)        Member
  1. Dr. Sumita Ashri                            Member
  1. Sh. Raj Dalal                                                 Member 
  1. Smt. Anju Dhull                                                      Member
  1. Smt. Himanshu G.                                     Member

 

48.SUBJECT CHANGE/FACULTY CHANGE COMMITTEE:

  1. Smt. Alpna Sharma                         Convener
  1. Sh. Munish Kumar                         Member     
  1. Dr.Sumita Ashri                           Member
  1. Sh. Sandeep Sharma                             Member

 

49.COLLEGE LEGAL AWARNESS CELL COMMITTEE:

  1.Dr. Raj Dalal                             Convener

   2.Sh. Sandeep Sharma             .             Member     

  3.Smt.Alpna Sharma                               Member

 4.Dr. Sumita Ashri                         Member

 

50.LANGUAGE  LAB  COMMITTEE:

1.Dr.Sumita Ashri                              Convener

2..Mrs. Anju Dhull                             Member

               

 

51..ANTI SMOKING &ANTI TOBACCO  

  1. Smt. Sheela Dahiya          Convener
  1. Sh. Munish Kumar           Member
  1. Dr. Rajesh Boora              Member
  1. Dr. Sandeep Sharma                  Member

 

52..ABSENTEE COMMITTEE

  1. Dr. Rajesh Boora                      Convener
  1. Dr. Raj Dalal                          Member
  1. Mrs.Kusum                             Member
  1. Mrs.Seema Goyal                    Member

 

53.YOUTH VOTER’S COMMITTEE

  1. Dr. Raj dalal                     Nodel Officer
  1. Sh. Sandeep Sharma           Member
  1. Sh.Vikas                             Lab Attandent

 

54.ELECTRICITY COMMITTEE

  1. Dr.Rajesh Boora                  Convener
  1. Dr. Hariom                        Member
  1. Sh. Raj Dalal                     Member
  1. Smt. Anju Dhull                Member
  1. Sh. Vikas                           L.A. Member
  1. Sh. Vishwash                     L.A. Member

 

55.COLLEGE BUILDING MAINTENANCE & REPAIR COMMITTEE

  1. Dr. Sumita Ashri               Convener
  1. Smt. Alpna Sharma                    Member
  1. Sh. Sandeep Sharma                  Member
  1.  Sh. Raj Dalal                      Member
  1. Smt. Anju Dhull                  Member

 

56.BUS PASS COMMITTEE

  1. Sh. Anoop Mor                     B.A.II & B.A.III
  1. Dr. Rajesh Boora         ----do----
  1. Dr. Raj Singh               B.A.I
  1. Sh. Sandeep Sharma      --do--
  1. Smt. Anju Dhull         All B.COM & BBA
  1. Dr. Himanshu Garg             All B.Sc. ,BCA
  1. Smt. Ritu                           Member
  1.  Sh. Vikas                          Member
  1.  Sh. Vishvash                              Member
  1.  Mayank Joshi                            Member

57.R.K.F.F,S.A.F.& P.B.F 

  1. Mrs. Sheela Dahiya                      Convener
  1. Sh. Munish Kumar  (Bursar)              Member
  1. Dr. Sumita Ashri                        Member
  1. Smt. Anju Dhull                         Member 

58.TIME TABLE COMMITTEE

  1. Smt. Alpna sharma                      Convener
  1. Sh.Munish Kumar                        Member   (Commerce and BBA classes)
  1. Dr. Sumita Ashri                              Member      
  1. Smt. Anju Dhull                                      Member (Science and JOC Classes) 

 

59.EDITORIAL BOARD

  1. Dr. Sumita Ashri                        Editor –in –chief
  1. Dr.Wazir Singh                          News section
  1. Dr.Hari Om                                Geog. Section & Science
  1. Dr.Munish Kumar    (Bursar)     Commerce Section
  1. Sh. Anoop Mor                          Plannng forum Section
  1. Smt. Alpna                                Women Cell

7.   Dr. Sumita Ashri                       Hindi & English Section

60.SEATING ARRANGEMENT

  1. Dr.Bhim Singh                     Convener
  1. Sh. Anoop Mor                     Member
  1. Dr.Rajesh Boora                    Member
  1. Dr. Raj Dalal                        Member

61.PRINTING & STATIONARY (INCLUDING  FLAX BANNERS & BOARD)

  1. Sh. Sandeep Sharma                           Convener             
  1. Dr.Rajesh Boora                                Member

62.AUDIT REPORT COMMITTEE

  1. Sh. Bhim Singh                                                     Convener
  1. Sh.Munish Kumar(Bursar)                Member
  1. Dr. Himanshu                                Member

63. MIKE & SOUND COMMITTEE

  1. Dr.Rajesh Boora                                Convener
  1. Dr. Sumita Ashri                               Member
  1. Mr. Visvash                                      Member

64.TENT & SHAMIANA COMMITTEE

  1. Dr. Rajesh Boora                               Convener
  1. Sh. Raj Dalal                                              Member
  1. Smt. Himanshu                                          Member

65.PREVENTION OF SEXUAL HARRASSMENT CELL AND WOMEN ADVISORY BOARD

  1. Smt. Rajeshwari Kaushik           Principal(Chairperson)
  1. Smt. Sheela Dahiya                   Convener
  1. Sh.Munish Kumar(Bursar)        Member
  1. Dr. Sumita Ashri                      Member

66.IQAC/API COMMTTEE

  1. Smt. Rajeshwari K.           (Chair Person)
  1. Sh. Munish Kumar           (Convener)
  1. Smt. Alpna                        Member
  1. Dr. Sumita Ashri               Member

67.I.T  EQUIPMENT  MAINTENANCE COMMTTEE

  1. Dr. Sumita Ashri                                          Convener           
  1. Sh.Munish Kumar(Bursar)      Member
  1. Smt. Anju Dhull                              Member
  1. Sh. Vikash                             Membe
  1. Sh. Vishvash                          Member

68.PERIODICAL INSPECTION & AFFILIATION COMMITTEE

 1. Dr. Bhim Singh                           Convene

2  Munish Kumar                   Member

  1. Sh. Raj Dalal                     Member
  1. Dr. Wazir Singh                              Convener
  1. Dr. Rajesh Boora                           Member
  1. Dr. Hariom                                       Member

 

70 Out Source Committee

  1. Smt. Sheela Dahiya                      Convener
  1. Dr. Bhim Singh                               Member
  1. Dr. Wazir Singh                              Member
  1. Sh. Munish Kumar                                    Bursar
  1. Sh. Satish Kumar                           Dy. Supdt.

 

In addition to the above mentioned committees for the smooth functioning of College administration various committees like admission, annual function and convocation and purchase committees are constituted from time to time.

Please bear with us if seniority is disturbed somewhere while preparing the list.

                                              

                                                                                                                                                                          Principal

Internal Distribution:-

  1. Copy for circulation among all for necessary action.
  2. Copy to Staff Room Notice Board.
  3. O/c for record.

COMMITTEES 2016-17

P.I.G. Govt. College for Women, Jind.

                   The following members of the teaching staff are hereby assigned the following duties for the session 2016-17. All are requested to note for compliance:-

1.COLLEGE COUNCIL:

1.     Smt. Rajeshwari Kaushik, Principal          Chairman    

2.     Smt. Sheela Dahiya                                    Member Secretary

3.     Dr. Bhim Singh                                          Member

4.     Dr. Wazir Singh                                         Member

5.      Dr. Hariom                                                           Member

2.Public Information Officer:-

1.     Smt. Rajeshwari K., Principal          1st APPELLATE AUTHORITY

2.    Dr. Wazir Singh                                          S.P.I.O.

3.     Smt.Himanshu Garg                       Member

4.     Sh. Satish Kumar                            Dy. Supdtt.

5.     Sh.Sanjeev kumar                            Clerk                 

3.BURSAR:

1.     Sh.Munish Kumar                  

4.TUTORIAL BOARD:

1.     Smt. Sheela Dahiya                        Chief Tutor         

2.      Dr. Bhim Singh                            B.A.-3rd , B.A. Geog. & Eng.  Hons-III

3.     Dr. Hariom                                    ------------do--------------

4.      Dr. Wazir Singh                            B.A.-1st, B.A. Geog. & Eng.  Hons-I

5.     Dr. Smita Kumari                         ------------do--------------

6.     Sh.Munish Kumar                        B.Com.-1&II&III,  B.Com.-I Hons.

7.     Smt. Suman Arya                         B.A.-II,  B.A. Geog. & Eng.  Hons-II

8.     Sh. Raj Dalal                                 ------------do--------------

9.     Smt. Anju Dhull                             B.Sc.(Comp.Sci.) I&II &III

10.   Mrs. Nidhi                                     B.Sc( Non-Medi) I&II &III

11.   Smt. Himanshu                              B.Sc. (Medical) –I & II, BCA all classes

12.   Sh. Sandeep Sharma

5.STAFF SECRETARY:

1.     Dr.Bhim Singh                              Minutes

2.     Smt. Smita K.                                Social

 

 

6.BUILDING FUND COMMITTEE:

1.     Smt.Rajeshwari Kaushik          Chairperson

2.     Smt. Sheela Dahiya                 Convener

3.      Dr. Bhim Singh                        Member

4.     Dr. Wazir Singh                       Member                                             

5.     Sh.Munish kumar                    Bursar                           

6.     Mrs.Usha Chawla                    Retd. Principal

7.     Dr. R.C. Jain                           Retd. Principal.

8.     Sh. G.C. Garg                          Retd. SDO

9.     Topper Student of B.A.-III (5th Sem.)

7.PROCTORIAL BOARD:

1.     Smt. Sheela Dahiya                   Chief Proctor

2.     Dr. Bhim Singh                         Member

3.     Dr. Wazir Singh                         Member

4.     Sh. Raj Dalal

8.CHARACTER CERTIFICATE:

1.    Smt. Sheela Dahiya                        Convener

2.    Dr. Bhim Singh                               Member

9.UNIVERSITY WORK & HOUSE EXAMS:

1.     Smt.Nidhi Gupta                       Registrar    

2.     Smt.Himanshu Garg                Member

3.     Smt. Suman Arya                     Member

4.     Sh. Raj Dalal                            Member

5.     Smt. Anju Dhull                        Member

10.LIBRARY COM MITTEE:

1.     Smt.Suman Arya                     Convener

2.     Sh.Munish Kumar(Bursar)      Member

3.     Sh. Sandeep Sharma                Member

4.     Smt. Nidhi Gupta                      Member

5.     Sh. Raj Dalal                            Member

6.     Smt. Kusum                            Member

 

 

11.Welfare of SC/BC/PH/ESM/

1.    Sh. Hari Om                              Convener

2.     Smt. Suman Arya                    Member 

3.     Dr. Rajesh Boora                      Member          

4.     Sh. Rajpal Saini                       Member

12. BEAUTIFICATION & CLEANLINESS:

1.     Dr. Rajesh Boora                    Convener

2.    Dr. Smita Kumari                   Member

3.    Dr. Sumita Ashri                               Member

4.     Smt.Nidhi Gupta                     Member

5.     Smt. Anju Dhull                       Member

13.BOOK BANK:

1.     Dr. Wazir Singh                      Convener

2.     Smt.Suman Arya                     Member

3.     Ms. Kusum                                        Member

4.    Raj Dalal                                            Member

14. CYCLE STAND COMMITTEE:

1.     Dr. Bhim Singh                         Convener

2.     Dr.Rajesh Boora                                  Member

3.     Smt. Himanshu                         Member

15.  STUDENTS GRIEVANCE & WELFARE BOARD:

1.     Smt. Rajeshwari K., Principal   Chairperson

2.     Smt. Sheela Dahiya                 Convener

3.     Dr. Wazir Singh                      Member

4.     Sh. Sandeep Sharma            Member

5.     Mrs.Nidhi Gupta                     Member

    

16. CULTURAL ACTIVITIES:

1.     Dr. Wazir Singh                 Convener

2.     Sh.Munish Kumar(Bursar) Member

3.    Dr. Smita K.                    Member

4.    Dr. Sumita Ashri                         Member

5.     Mrs. Nidhi Gupta             Member

6.     Sh. Raj Dalal                    Member

7.     Smt.Himanshu Garg         Member

8.    Smt.Anju Dhull                    Member

 

17.COLLEEGE ANNUAL REPORT:

1.     Dr. Wazir Singh                       Convener

2.     Dr. Smita Kumari                    Member

3.     Dr. Sumita Ashri                         Member

4.     Dr. Raj Dalal                             Member

 

 

18 INVITATION COMMITTEE:

1.     Dr. Wazir Singh                      Convener

2.     Smt. Suman Arya                     Member

3.    Sh. Raj Dalal                                   Member

19 DECORATION COMMITTEE (Bouquets & Garlands etc.):

1.     Dr.Smita Kumari                      Convener

2.     Smt.Nidhi Gupta                      Member

3.     Smt. Himanshu                         Member

20. TEA & LUNCH COMMITTEE:

1.     Dr. Wazir Singh                      Convener

2.     Smt. Nidhi Gupta                    Member

3.     Smt. Himanshu                       Member

21. STAGE SECRETARIES:

1.     Dr. Wazir Singh                      Convener

2.     Dr. Smita Kumari                   Member

3.     Dr. Sumita Ashri                         Member

 

22.PHOTOGRAPHY:

1.     Dr. Smita Kumari                     Convener

2.     Dr. Sumita Ashri                               Member

3.     Smt. Nidhi Gupta                    Member

4.     Smt. Himanshu                        Member

 

23.EDUCATIONAL TOURS:

1.Dr. Bhim Singh                             Convener

      2Dr. Wazir Singh                            Member

3.Sh. Munish Kumar   (Bursar)        Member

4.Smt. Suman Arya                          Member

9.     5. Dr. Smita                                                  Member

10.   Dr. Sumita Ashri                                                        Member

11.   Sh. Sandeep Sharma                                               Member

 

6.Sh. Raj Dalal                                  Member

            7. Smt. Anju Dhull                                Member

            8. Smt. Himanshu Garg                         Member

 

24 Health Fund Committee

1.     Smt. Suman Arya                                                    Convener

2.     Smt. Himanshu                                                  Member

3.     Sh. Jai Bhagwan                                         Member

25 BLOOD DONATION &RED CROSS:

1.     Dr. Smita                                  Convener  

2.     Dr. Sumita Ashri                         Member          

3.     Dr. Raj Dalal                            Member

4.     Smt. Nidhi Gupta                       Member   

26.SMART CLASSES:

1.     Dr.Hari Om                            Convener

2.     Smt. Nidhi Gupta                    Member  

27.GIRLS COMMON ROOM:

1.     Smt. Suman Arya                    Convener

2.     Smt. Himashu Garg                 Member

3.     Smt. Nidhi G.                           Member

28. WOMEN ADVISORY BOARD & DEV. CELL:

1.     Smt. Sheela Dahiya                Convener

2.     Smt.Suman Arya                    Member

3.      Dr. Sumita Ashri                            Member

4.     Smt. Nidhi Gupta                   Member

5.     Smt. Anju Dhull                       Member

 

29. SPORTS BOARD:

1.     Smt. Rajeshwari K., Principal    President

2.     Smt Sheela Dahiya                   Vice President

3.     Dr. Bhim Singh                       Member

4.     Dr. Wazir Singh                      Member

5.     Dr.Hari Om                             Member

6.     Dr. Rajesh Boora                       Member Secretary

7.     Sh. Sandeep Sharma                         Member

 30.  N.S.S. CO-ORDINATORS:

1.     Dr. Smita Kumari                         P.O. Unit-I

2.     Mrs. Nidhi Gupta                          P.O. Unit-II

31.PUBLIC RELATION COMMITTEE:

1.     Dr. Wazir Singh.                 Convener

2.     Dr. Smita Kumari               Member

3.    Dr. Sumita Ashri                           Member

4.     Smt. Seema Lib. Attendant. Member

32 PLACEMENT CELL & GUIDENCE BUREAU:

1.     Dr. Bhim Singh                           Convener

2.     Dr. Smita K.                                  Member

3.     Dr. Raj Dalal                                 Member

4.     Smt. Anju Dhull                             Member

5.     Smt. Himanshu                             Member

33EWYL SCHEME:

1.     Smt.Sheela Dahiya                       Convener

2.     Dr. Bhim Singh                    Member

3.     Dr. Samita                                     Member

4.     Smt.Nidhi Gupta                         Member

5.     Smt.Anju Dhull                           Member

34.SCIENCE EXHIBITION COMMITTEE:

1.     Dr. Hari Om                           Convener

2.     Smt. Anju Dhull                    Member

3.     Smt. Himanshu                      Member

4.     Sh. Jai Bhagwan                                     Member

5.     Sh. Ramesh                                     Member

6.     Smt. Babli Rani                                Member

35 EDUSAT COMMITTEE:

1.     Dr. Hari Om                           Convener

2.     Dr. Wazir Singh                      Member

3.     Smt. Anju Dhull                     Member

4.     Smt. Babli Rani                       L.A.

36.NODAL OFFICER (SC/BC):

1.    Dr. Hari Om                                 For verification of Income 

                              Certificatesetc.    (Scholarships)                                              

2.     Smt. Suman Arya                          .    -Do-                                                       

3.     Smt. Himanshu                                   Member

4.     Sh.Rajpal Saini                                  Member  

5.     Sh.Sanjeev Kumar                            Member

37 DISCIPLINE COMMITTEE:

1.     Dr. Bhim Singh                         Convener

2.     Dr. Wazir Singh.                        Member

3.     Sh. Munish Kumar                      Member

4.     Smt.Suman Arya                       Member

5.     Dr. Rajesh Boora                       Member     

6.     Dr. Sumita Ashri                        Member

7.     Smt. Nidhi Gupta                      Member

8.     Sh. Raj Dalal                              Member

38.ANTI-RAGGING CELL:

1.     Dr. Wazir Singh                           Convener

2.     Dr. Hari Om                                  Member

3.     Sh. Munish Kumar                      Member

4.    Dr. Sumita Ashri                           Member

5.    Dr. Sandeep Sharma                             Member

6.     Smt. Nidhi Gupta                        Member     

39.ANTI CORRUPTION CELL:-

1.     Smt.Sheela Dahiya                         Convener

2.     Smt. Suman  Arya                          Member

3.     Dr. Samita                                        Member

 

 

 

40.GREIVANCE  REDRESSAL CELL:-

1.     Smt. Sheela Dahiya                             Convener

2.     Dr. Wazir Singh                                Member

3.     Smt.Suman Arya                              Member

4.    DR. Sumita Ashri                                          Member

41.DILAPIDATION COMMITTEE:

1.     Dr. Smita                                       Convener

2.     Smt. Suman Arya                           Member

3.     Dr. Sumita Ashri                                        Member

4.      Smt. Nidhi Gupta                         Member

5.    Dr. Raj Dalal                                             Member

42PROPERTY COMMITTEE:

1.     Dr. Wazir Singh                           Convener

2.     Sh. Rajesh Boora                          Member

3.     Sh. Sandeep Sharma                     Member

4.    Dr. Raj Dalal                                      Member

43.CANTEEN COMMITTEE:

1.     Mrs. Sheela Dahiya                        Convener

2.     Dr. Bhim Singh                             Member

3.     Dr. Wazir Singh                             Member     

4.     Sh. Munish Kumar                          Member

44.SANITATION & CLEANLINESS:

1.     Sh. Rajesh Boora                              Convener

2.     Smt.Nidhi Gupta                              Member     

3.     Smt. Anju Dhull                                Member  

4.     Sh. Raj Dalal                                     Member   

45.COURT CASES:

1.     Dr. Wazir Singh                            Convener

2.     Smt. Suman Arya                          Member    

3.     Sh. Raj Dalal                                 Member

4.     Sh. Sanjeev Kumar                        Member 

 

 

46.WOMEN CELL:

 

1..Smt. Suman Arya                              Convener

2. Dr. Sumita Ashri                                          Member

3. Smt.Nidhi Gupta                               Member               

4. Smt.Anju Dhull                                 Member

5. Smt. Himanshu Garg                         Member

47.U.G.C. AND NAAC COMMITTEE:

1.     Smt. Rajeshwari Kaushik                   Chairperson

2.     Dr.Bhim Singh                                 Convener

3.     Sh. Munish Kumar    (Bursar)             Member

4.     Dr.Smita Kumari                              Member

5.     Dr. Sumita Ashri                               Member

6.    Sh. Raj Dalal                                                  Member

7.    Smt. Anju Dhull                                              Member

8.    Smt. Himanshu G.                                       Member

48.SUBJECT CHANGE/FACULTY CHANGE COMMITTEE:

1.    Smt. Suman Arya                              Convener

2.     Dr.Smita Kumari                             Member

3.     Sh. Munish Kumar                         Member     

4.     Smt. Nidhi Gupta                           Member

49.COLLEGE LEGAL AWARNESS CELL COMMITTEE:

  1.Dr. Samita                                    Convener

   2.Dr. Suman Arya              .             Member     

  3.Smt. Nidhi Gupta                         Member

 4.Dr. Raj Dalal                                   Member

50.LANGUAGE  LAB  COMMITTEE:

1.Dr.Sumita Ashri                                  Convener

2..Mrs. Anju Dhull                                 Member

3..Dr. Smita Kumari                               Member

               

51..ANTI SMOKING &ANTI TOBACCO  

1.     Smt. Sheela Dahiya          Convener

2.     Dr.Smita Kumari                Member

3.     Sh. Munish Kumar               Member

4.     Dr. Rajesh Boora                 Member

5.     Dr. Sandeep Sharma            Member

52..ABSENTEE COMMITTEE

1.     Dr. Rajesh Boora                      Convener

2.     Dr. Raj Dalal                             Member

3.     Mrs.Kusum                             Member

4.     Mrs.Seema Goyal                    Member

53.YOUTH VOTER’S COMMITTEE

1.     Dr. Smita Kumari                Nodel Officer

2.     Smt.Nidhi Gupta                 Member

3.     Sh.Raj Dalal                         Member

4.     Sh.Vikas                             Lab Attandent

54.ELECTRICITY COMMITTEE

1.     Dr.Rajesh Boora                  Convener

2.     Dr. Hariom                          Member

3.     Sh. Raj Dalal                       Member

4.     Smt. Anju Dhull                   Member

5.     Sh. Vikas                            L.A. Member

6.     Sh. Vishwash                      L.A. Member

55.COLLEGE BUILDING MAINTENANCE & REPAIR COMMITTEE

1.    Dr. Rajesh Boora                 Convener

2.    Mrs. Nidhi Gupta                 Member

3.     Sh. Raj Dalal                      Member

4.    Smt. Anju Dhull                  Member

56.BUS PASS COMMITTEE

1.     Sh. Raj Dalal                B.A.I

2.     Dr. Hari Om                   B.Sc. ,BCA,& PGDCA

3.      Mrs. Himanshu             B.COM & BBA

4.     Smt. Suman Arya          B.A.II & B.A.III

5.     Sh. Rajpal  saini             Clerk

6.     Smt. Ritu , Sh. Vikas & Sh. Vishvash

57.R.K.F.F,S.A.F.& P.B.F

1.     Mrs. Sheela Dahiya                      Convener

2.     Sh. Munish Kumar  (Bursar)          Member

3.     Dr. Smita K.                                  Member

4.     Dr. Sumita Ashri                           Member

5.     Smt. Anju Dhull                         Member

58.TIME TABLE COMMITTEE

1.     Smt. Nidhi Gupta                         Convener

2.     Sh.Munish Kumar                        Member        (Commerce and BBA classes)

3.     Smt. Anju Dhull                             Member         (Science and JOC Classes)

4.    Smt. Himanshu G.                                  Member

59.EDITORIAL BOARD

1.     Smt. Smita K.                            Editor –in –chief

2.     Smt. Nidhi G.                            Plannng forum Section

3.     Smt. Suman Arya                      Women Cell

4.     Dr.Hari Om                               Geog. Section & Science

5.     Dr.Wazir Singh                          News section

6.     Dr.Munish Kumar    (Bursar)     Commerce Section

7.     Dr. Sumita                             Hindi & English Section

60.SEATING ARRANGEMENT

1.     Dr.Bhim Singh                        Convener

2.     Dr.Rajesh Boora                      Member

3.     Dr. Raj Dalal                           Member

4.     Smt.Nidhi Gupta                     Member

61.PRINTING & STATIONARY (INCLUDING  FLAX BANNERS & BOARD)

1.     Sh. Sandeep Sharma                           Convener             

2.     Dr.Smita Kumari                               Member

3.     Dr.Rajesh Boora                                Member

4.     Smt. Nidhi Gupta                              Member

62.AUDIT REPORT COMMITTEE

1.    Sh. Bhim Singh                                            Convener

2.     Sh.Munish Kumar(Bursar)                Member

3.     Smt. Himanshu                                Member

63. MIKE & SOUND COMMITTEE

1.     Dr.Rajesh Boora                                Convener

2.     Dr. Smita                                           Member

3.     Mr. Visvash                                      Member

64.TENT & SHAMIANA COMMITTEE

1.     Dr. Rajesh Boora                               Convener

2.     Smt. Nidhi Gupta                              Member

3.     Sh. Raj Dalal                                       Member

4.     Smt. Himanshu                                   Member

65.PREVENTION OF SEXUAL HARRASSMENT CELL AND WOMEN ADVISORY BOARD

1.     Smt. Rajeshwari Kaushik           Principal(Chairperson)

2.     Smt. Sheela Dahiya                   Convener

3.     Sh.Munish Kumar(Bursar)        Member

66.IQAC/API COMMTTEE

1.     Smt. Rajeshwari K.              (Chair Person)

2.     Sh. Munish Kumar               (Convener)

3.     Dr. Smita Kumari                 Member

4.     Dr. Sumita Ashri                  Member

5.     Mrs. Nidhi Gupta                 Member

 

67.I.T  EQUIPMENT  MAINTENANCE COMMTTEE

1.     Smt. Anju Dhull                     Convener

2.     Sh.Munish Kumar(Bursar)      Member

3.     Dr. Sumita Ashri                     Member

4.     Sh.Satish Kumar(Dy.Supt)     Member

5.     Sh. Vikash                               Membe

68.PERIODICAL INSPECTION & AFFILIATION COMMITTEE

 1. Dr. Bhim Singh                                       Convener

2  Munish Kumar                             Member

3.     Sh. Raj Dalal                                         Member

69 PWD and Public Health Committee

1.    Dr. Wazir Singh                           Convener

2.    Dr. Rajesh Boora                         Member

3.    Dr. Hariom                                      Member

70 Out Source Committee

1.     Smt. Sheela Dahiya                        Convener

2.     Dr. Bhim Singh                                Member

3.     Dr. Wazir Singh                              Member

4.     Sh. Munish Kumar                         Bursar

5.     Sh. Satish Kumar                            Dy. Supdt.

In addition to the above mentioned committees for the smooth functioning of

College administration various committees like admission, annual function and convocation and purchase committees are constituted from time to time.

                   Please bear with us if seniority is disturbed somewhere while preparing the list.                                                                                                                                                                                                           Principal