• Sep 17, 2019
  • 12:03 PM
  • Text Size
  • small font
  • reset font
  • large font
  • Website Last Updated: Sep 17, 2019

 

Govt. College, Gharaunda

   

College Committees 2018-19 (w.e.f.  July,2018)

 

Sr. No.

Name of Committees

Name

Sign.

 

1

College Council and Reception Committee

1. Dr. Santosh Malik

 

 

2. Sh. Gurnam Singh

 

 

3. Dr. Devendar Kumar

 

 

4. Smt. Neerja Mann

 

 

 

 

 

 

 

2

RTI Incharge

1. Dr. Santosh Malik

 

 

 

 

 

 

 

3

Bursar

1. Dr. Vinod Mehla

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Income Tax Incharge/ College Accounts Committee/ TDS

 

1. Dr. Vinod Mehla

 

 

2. Mr. Gurmeet Singh

 

 

3. Mrs. Anju Bala

 

 

 4. Dr. Virender Singh

 

 
         

5

 

 

Time Table/ Subject Change/ Workload

 

 

1. Dr. Devendar Kumar

 

 

2. Dr. Vinod Mehla

 

 

 3. Sh. Gurmeet Saini

 

 
         

6

Staff Secretary

1. Sh Gurnam Singh

 

 

 

 

 

 

 

7

Social Secretary

1. Smt. Neerja Mann

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Cultural Commttiee

 

1.Mrs.Suman

 

 

2. Dr. Suresh Sharma

 

 

3. Dr. Sunil Sharma

 

 

 4. Dr. Rajbir

   

5. Ms.Geeta

 

 

6. Sh. Raman

   
         
         

9

 

 

Lecture Shortage/ Absentee Slips And Fine

1. Sh. Virender Dalal

 

 

2. Dr. Sunil Sharma

 

 

3. Sh. Vikas

   

4. Sh. Kanwar Bhan(Asstt.)

 

 
         

 

10

 

Fee Concession/ RKF/ SAF

1. Sh.Gurnam Singh

 

 

2. Dr. Rajbir Singh

 

 

3. Sh. Sukhbir Singh(JLA)

 

 

 

 

 

 

 

11

Seating / Shamiana/ Mike

1.Dr. Virender Singh

 

 

2. Dr. Suresh Sharma

 

 

3. Sh.Gurmeet Saini

 

 

 

 

 4. Sh. Vikas

 

 
         

12

 

Discipline and Anti- Ragging Committee

 

1. Dr. Santosh Malik

 

 

2. Sh. Gurnam Singh

 

 

3. Smt. Neerja Mann

 

 

4. Dr. Devender Kumar

 

 

5. Dr.Rajbir

 

 

 6.Dr.Vinod Mehla

 

 
         

13

 

Decoration Committee/ Photography

 

  1. Mrs. Anju Bala

 

 
  1. Mrs. Suman Lata

 

 
  1. Ms.Geeta

 

 
   
  1. Raman
   

 

 

  

 

 

14

Educational Tour

1. Dr. Virender Dalal

 

 

2. Smt. Neerja Mann

 

 

 

 

 3.Dr.Rajbir

 

 
         
         

15

PWD/ B & R/ Dilapidation/ College Maintenance

1. Sh. Gurnam Singh

 

 

2. Dr. Devender Kumar

 

 

3. Smt. Neerja mann

 

 

4. Dr. Rajbir

 

 

5. Dr. Vinod Mehla

 

 
         

16

Public Health/ Electricity

  1. Dr. Sunil Sharma
   
   
  1. Sh. Gurmeet Saini
   
   
  1. Smt. Suman lata
   
   
  1. Sh. Vikas
   
         

 

 Generator

 Sh. Kanwarbhan

 

 
         

17

Sports Board

1. Sh. Gurnam Singh

 

 

2. Sh. Rajbir Singh

 

 

3.  Smt. Neerja Mann

 

 

4. Sh. Virender Dalal

 

 

 

 

 

 

 

18

Women Cell/ Girls Common Room

1. Smt. Anju Bala

 

 

2. Smt. Suman Lata

   

3. Ms. Geeta

 

 

4.  Sh. Rajbir Singh

 

 

 

 

 

 

 

19

College Magazine/Annual Report

1. Smt. Neerja Mann

 

 

2. Sh. Suresh  Sharma

 

 
   

3. Dr. Devender Kumar

   

 

 

 

 

 

20

Property Incharge

1. Smt. Santosh Malik (Electronics items)

 

 

 

 

2 . Dr. Vinod Mehla  (Steel)

 

 

3. Dr. Sunil Sharma (wooden)

 

 

 

 

 

 

 

21

UGC/NAAC

1. Smt. Neerja Mann

 

 

2. Dr. Devender Kumar

 

 

3. Dr. Vinod Mehla

 

 
   

4. Ms. Geeta

   

 

 

 

 

 

22

RUSA/AISHE/HRMS

1. Dr. Virender Dalal

 

 

Smt. Shaveta (RUSA & HRMS)

 

 

 

 

3. Sh. Sunil Kaushik (AISHE)

 

 

 

 

 

 

 

23

 

Library Committee

 

1. Dr. Sunil Sharma

 

 

2. Dr. Suresh Sharma

 

 

3. Dr. Rajbir

 

 

4. Sh. Raman  

 

 

 

 

 

 

 

24

Prize purchase & Distribution committee

1. Dr. Virender Dalal

 

 

2. Dr. Sunil Sharma

 

 

3. Dr.Suresh Sharma

 

 
   

4. Sh. Gurmeet Saini

   
   

5. Ms. Geeta

   

 

 

 

 

 

25

Bus/Railway Pass

1. Dr. Virender Dalal

 

 

2. Sh.Vikas

 

 

 

 

 3. Kanwar Bhan

 

 
         

26

 

Publicity Press/Printing & Invitation/Celebration of National Important Days

 

1. Sh. Gurnam singh

 

 

2. Dr. Suresh Sharma(Printing))

 

 

3. Smt. Neerja Mann(Printing)

 

 

4. Dr. Sunil Sharma(Printing)

 

 
  1. Sh. Gurmeet Saini

 

 
  1. Smt. Suman Lata
   
         

27

 

University work (RR., Uni. Result)

1.  Virender Dalal

 

 

2. Dr. Suresh Sharma

   

3. Sh. Vikas

   

4. Sh. Sushil Kumar (Assistant)

   
         

 

University work (Exam Form, Internal Assesment)

 

1. Smt. Anju Bala

   

2. Sh. Gurmeet Saini

   

3. Ms. Geeta

   

4. Sh. Sushil Kumar (Assistant)

 

 
     

28

 

 

Carreer counselling/Placement cell

 

 

1. Dr. Devender Kumar

 

 

2. Sh. Gurnam Malik

   

3. Dr. Rajbir

 

 

4. Ms. Geeta

 

 
   

5. Sh. Vikas

   

29

Incharge of SC/BC Merit & other scholarships

1. Sh. Rajbir singh (SC)

 

 

2. Sh. Devender Kumar (BC)

 

 

3. Sh. Gurmeet saini (Minority, Freedom Fighter, Under Graduate girls student scheme, Haryana meritorious/Merit Scheme)

   

4. Sh.Sukhbir singh (JLA)

 

 

 

 

 

 

 

30

College Computer Labs  

1. Dr. Virender Dalal

 

 

2. Smt. Anju Bala

 

 

3. Ms. Geeta

 

 
   

4.  Smt. Shaveta

   

 

 

5. Sh. Sunil Kaushik

 

 
         

31

Earn While You learn

1. Smt Santosh Malik

 

 

2. Dr. Suresh Sharma

   

3. Dr. Rajbir

 

 

4. Dr. Sunil Sharma

 

 

 

 

 

 

 

32

Edusat

1. Dr. Vinod Mehla

 

 

 

 

 

 

 

33

NCC

1. Sh. Gurmeet Saini

 

 

 

 

 

 

 

34

NSS Advisory Committee

1. Smt. Santosh Malik

 

 

2. Sh. Gurnam Singh

 

 

3. Sh. Suresh Sharma (Incharge)

 

 

 

 

 

 

 

35

Refreshment

1. Dr. Sunil Sharma

 

 

2. Smt. Suman Lata

 

 

3. Ms. Geeta

 

 

 

 

 4. Sh. Raman

 

 
         

36

Red Ribbon/Red Cross/Blood Donation/ Road safety

1. Sh. Virender Dalal

 

 

2. Sh. Suresh Sharma

 

 

3. Sh. Vikas

 

 
   

4. Ms. Geeta

   

 

 

 

 

 

37

Legal Literacy Cell & Court Matters

1. Dr. Santosh Malik

 

 

2. Sh. Sunil Sharma

   

3. Sh. Gurmeet Saini

 

 
 

 

 

38

IQAC

1. Smt. Santosh Malik

 

 

2. Sh. Gurnam Singh

 

 

3. Dr. Devender Kumar

 

 

4. Smt. Neerja Mann

 

 

 

 

 

 

 

39

 

General Purchase Committee(office)

 

1. Dr. Santosh Malik

 

 

2. Sh. Gurnam Singh

 

 

 3.Dr. Devender Kumar

 

 

4. Smt. Neerja Mann

 

 

5. Dr. Rajbir

 

 
         

40

Bio-Metric Machine(working and repair)

1. Dr. Devender Kumar

 

 

 

 

2. Sh. Sunil Kaushik(Computer Inst.)

 

 

 

   

 

 

41

 

Cleanliness committee/ Campus Beautification/ Tree Plantation

 

1. Dr. Sunil Sharma

 

 

2. Sh. Vikas

 

 

3. Sh. Raman

 

 

4. Sh. Naresh kumar (sweeper)

   
         

42 

EDC 

  1. Smt. Anju Bala (Coordinator) 

 

 
   

2. Smt. Santosh Malik (Member)

   
   

3. Sh. Gurnam Singh (Member)

   
   

4. Dr. Devender Kumar (Member)

   
   

5. Smt. Neerja Mann (Member)

   
   

6. Dr. Vinod Mehla (Member)

   
   

7. Dr. Rajbir (Member)

   

43

Sexual Harrement of women at work place/Grievence committee

1. Dr. Santosh Malik

 

 

2. Sh. Gurnam Singh

 

 

3. Smt. Neerja Mann

 

 

4. Ms. Geeta

 

 

 

 

 

 

 

44

First-Aid committee/ Disaster Management committee

  1. Dr. Rajbir

 

 
   
  1. Sh. Gurmeet Saini
   

 

 

  1. Sh. Vikas

 

 

45

Swachta Abhiyan/Beti Bachao beti Padhao

1. Dr. Santosh Malik

 

 

 

2. Dr. Rajbir singh

 

 

 

3. Dr. Suresh Sharma

 

 

 

 

4. Ms. Geeta

 

 
         

46

Electoral Literacy Club

1. Dr. Virender Singh

 

 

 

 

  1. Dr. Suresh Sharma

 

 
   
  1. Sh. Vikas
   
         

47

Mentor/Tutorial Group

  1. Dr. Santosh Malik

 

 

 48

 Character Certificate/Uni. Attestation

 1. Sh. Gurnam Singh

 

 
         
         
   

Principal