• Apr 05, 2020
  • 19:05 PM
  • Text Size
  • small font
  • reset font
  • large font
  • Website Last Updated: Apr 05, 2020

Office of the Principal Ch. Bansilal Govt. College for Women, Tosham

Annual committees for the session 2019-20 will be as under. All concerned to note and

Handover/takeover the charge accordingly:-

 

  1. COLLEGE COUNCIL AND RECEPTION COMMITTEE

Smt. Sunita Devi Principal

  1. Smt. Isha Chaudhary
  2. Sh. Surender Kumar (Bursar)
  3. Sh. Rajinder Singh
  4. Sh. Virender Singh
  5. Sh. Raj Singh
  6. Sh. Ravi Kumar
  7. Smt. Neeru Batra

 

  1.  SENIOR TUTOR
  1. Smt. Isha Chaudhary

 

  1.  RTI COMMITTEE
  1. Smt. Isha Chaudhary (SPIO)
  2. Pooja Rani (Zoology) (Assistant to SPIO)

 

  1.  BURSUR
  1. Sh. Surender Kumar

 

  1. Liason Officer
  1. Sh. Virender Singh

 

  1.  CENTRAL PURCHASE COMMITTEE
  1. Sh. Rajinder Singh                                                                  Advisory Panel
  2. Sh. Raj Singh                                                              1. Smt. Isha Chaudhary
  3. Sh. Ravi Kumar                                                          2. Sh. Surender Kumar
  4. Sh. Chanderkant Gorsy
  5. Sh. Jai pal
  6. Sh. Pardeep Kumar

 

  1. COLLEGE DEVELOPMENT BOARD

Smt. Sunita Devi (Mentor)

  1. Smt. Isha Chaudhary
  2. Sh. Surender Kumar
  3. Sh. Virender Singh
  4. Smt. Neeru Batra
  5. Smt. Meenakshi
  6. Smt. Monika Sheoran

 

  1. SPORTS BOARD

Smt. Sunita Devi (Patron)                                                      

  1. Sh. Virender Singh
  2. Sh. Pawan Kumar
  3. Sh. Raj Kumar
  4. Sh. Raj Singh
  5. Sh. Shribhagwan

 

  1. WOMEN CELL & BETI BACHAO/ BETI PADHAO
  1. Smt. Neeru Batra(Convener)
  2. Smt. Pooja Rani (Zoology)
  3. Smt. Sarita
  4. Smt. Monika Sheoran
  5. Miss Priya

 

  1.  PLACEMENT CELL AND GUIDANCE AND COUNSELLING
  1. Sh. Chander Kant (Convener)
  2. Sh.Raj Kumar
  3. Sh. Pawan Kumar

 

  1. CULTURAL ACTIVITIES COMMITTEE
  1. Sh.Jaipal (Convener)
  2. Smt. Neeru Batra
  3. Smt. Meenakshi
  4. Smt.. Pooja Rani (History)
  5. Smt. Kanchesh
  6. Sh. Raj Kumar
  7. Smt. Urmila
  8. Sh. Rambir
  9. Smt. Kavita

 

  1.  BUSS PASS COMMITTEE
  1. Arts:- Sh. Ashok Kumar, Sh. Mukesh kumar
  2. Science & Commerce:-Sh. Pawan Kumar, Sh. Shri Bhagwan

 

  1.  PRINTING COMMITTEE
  1. Sh. Raj Singh (Convener)
  2. Smt. Suman
  3. Sh. Kulwant
  4. Sh. Narender Kumar

 

  1.  SCHOLORSHIP COMMITTEE
  1. BC:-Sh. Jai pal, Sh. Chanderkant
  2. SC:- Smt. Kanchesh, Sh. Pardeep Kumar
  3. Others:-Sh. Ravi Kumar, Sh. Pawan Kumar

 

  1.  LIBRARY PURCHASE COMMITTEE
  1. Sh. Narender Kumar (Convener)
  2. Sh. Jai pal
  3. Smt. Suman
  4. Smt. Monika Sheoran
  5. Smt. Sarita

 

  1.  N.S.S. UNIT                                                                   NSS Advisory Committee
  1. Smt. Kanchesh Unit – I                                              1. Smt. Isha Chaudhary
  2. Smt. Meenakshi Unit – II                                           2. Sh. Surender Kumar (Bursar)

                                                                                          3. Sh. Rajinder Singh

 

 

  1.  TIME TABLE AND WORKLOAD COMMITTEE
  1. Sh. Raj Kumar (Overall Incharge)

Arts                                                      

  1. Sh. Ravi Kumar
  2. Smt. Neeru Batra
  3. Sh. Chander Kant
  4. Sh. Surender (Geo)
  5. Smt. Urmila
  6. Sh. Mukesh

Commerce

  1. Smt. Isha Chaudhary
  2. Smt. Meenakshi
  3. Miss Sheela

 

 

Science

  1. Smt. Kanchesh
  2. Sh. Pardeep
  3. Sh. Kulwant
  4. Smt. Jyoti
  5. Miss Priya

 

  1.  EARN WHILE YOU LEARN COMMITTEE
  1. Smt. Suman (Convener)
  2. Sh. Kulwant
  3. Smt. Meenakshi
  4. Smt. Pooja Rani (History)
  5. Sh. Ankit

 

  1.  EDUCATIONAL TOUR AND TRIP COMMITTEE
  1. Sh. Jaipal (Convener)
  2. Smt. Neeru Batra
  3. Smt. Meenakshi
  4. Smt. Suman
  5. Smt. Sarita
  6. Smt. Pooja Rani (Zoology)
  7. Sh. Raj Kumar
  8. Sh. Pardeep

 

  1.  VERIFRICATION OF RESULT AND ACR COMMITTEE

Commerce                                            Arts                                             Science

  1. Smt. Meenakshi                      1. Smt. Neeru Batra                            1. Smt. Kanchesh
  2. Sh. Rajinder Singh                  2. Smt. Suman                                     2. Sh. Kulwant
  3. Sh. Rahman                             3. Sh. Raj Singh                                  3. Miss Sheela

4. Smt. Kavita

                       

  1.  ANTI RAGGING COMMITTEE/ SEXUAL HARRASMENT COMMITTEE/ STUDENT GRIEVENCES & REDRESSAL COMMITTEE
  1. Smt. Sarita (Convener)
  2. Sh. Virender Singh
  3. Smt. Neeru Batra
  4. Smt.. Pooja Rani (History)
  5. Sh. Pawan Kumar
  6. Miss Nisha

 

  1. OFFICE MATTERS, CORRESPONDENCE & MINUTES OF

 COLLEGE COUNCIL COMMITTEE

  1. Smt. Isha Chaudhary
  2. Sh. Rajinder Singh
  3. Sh. Surender Kumar (Bursar)
  4. Sh. Virender Singh
  5. Sh. Raj Kumar

 

  1.  SUBJECT CHANGE COMMITTEE
  1. Mrs. Neeru Batra (Convener)
  2. Sh. Chander Kant
  3. Smt. Suman
  4. Sh. Surender Kumar (Geo)
  5. Smt. Mamta

 

  1.  LEGAL LITERACY CELL
  1. Dr. Ravi Kumar (Convener)
  2. Smt. Pooja Rani (History)
  3. Sh. Shri Bhagwan
  1.  RED RIBON, RED CROSS AND FIRST AID COMMITTEE
  1. Sh. Raj Singh (Convener)
  2. Smt. Monika Sheoran
  3. Sh. Ashok Kumar
  4. Sh. Rambir Singh
  5. Miss Priya

 

  1. FIRST-AID COMMITTEE
    1. Sh. Raj Kumar (Convenor)
    2.  Smt. Meenakshi

 

  1.  INCOME TAX AND PROPERTY RETURN COMMITTEE
  1. Smt. Meenakshi (Convener)
  2. Dr. Surender Kumar (Bursar)
  3. Smt. Pooja Rani (Zoology)
  4. Smt. Isha Chaudhary (Advisor)
  5. Smt. Renu Gupta

 

  1.  MAINTENCE OF ABSTENTEE SLIPS & FINE AND DATA COLLECTION OF UNIVERSITY RESULT COMMITTEE
  1. Commerce:-Smt. Meenakshi, Smt. Renu Gupta
  2. Science:-Sh. Pardeep, Smt. Monika Sheoran, Sh. Ashok, Miss Sheela
  3. Arts:- Smt. Suman, Smt. Pooja Rani (History), Smt. Sarita, Sh. Pawan Kumar, Miss Monika Jakhar

 

  1.  ANNUAL REPORT WRITING COMMITTEE
  1. Smt. Neeru Batra (Convener)
  2. Sh. Jaipal
  3. Smt. Sarita
  4. Sh. Raj Kumar
  5. Miss Monika Jakhar

 

  1.  UGC AND NAAC COMMITTEE
  1. Sh. Raj Kumar (Convener)
  2. Sh. Rajinder Singh
  3. Smt. Isha Chaudhary
  4. Sh. Surender Kumar (Bursar)
  5. Sh. Virender Singh
  6. Smt. Neeru Batra
  7. Smt. Kanchesh
  8. Smt. Pooja Rani (Zoology)
  9. Sh. Ashok
  10. Sh. ShriBhagwan

 

  1.  ELECTROL ROLL / AADHAR CARD & OTHER GOVT. SCHEME COMMITTEE
  1. Sh. Viirender Singh (Convener)
  2. Sh. Rajinder Singh
  3. Sh. Kulwant

 

  1.  DISCIPLINE COMMITTEE
  1. Sh. Virender Singh
  2. All staff members

 

  1.  COURT CASES
  1. Sh. Ravi Kumar (Convener)
  2. Sh. Pawan Kumar
  3. Sh. Surender Kumar (Geo)

 

 

  1.  PRESS & PUBLICITY
  1. Sh. Virender Singh (Convener)
  2. Sh. Jaipal
  3. Sh. Surender Kumar (Geo)
  4. Smt. Mamta

 

  1.  WEB PORTAL, CCTV CAMERA & AISHE
  1. Sh. Rajinder Singh (Convener)
  2. Smt. Poonam Sharma
  3. Smt. Naresh Kumari

 

  1.  SCIENCE EXHIBITION COMMITTEE
  1. Smt. Kanchesh (Convener)
  2. Smt. Pooja Rani (Zoology)
  3. Sh. Rajinder Singh
  4. Sh. Chander Kant
  5. Sh. Pardeep
  6. Sh. Kulwant
  7. Sh. Surender Kumar (Geo)
  8. Sh. Rajkumar
  9. Smt. Monika Sheoran
  10. Sh. Ankit
  11. Miss Priya
  12. Smt. Jyoti

 

  1.  OUTSOURCEING EMPLOYMENT COMMITTEE         ADVISORY PANEL
  1. Sh. Rajinder Singh (Convener)                                               1. Smt. Isha Chaudhary
  2. Sh. Virender Singh                                                                 2. Surender Kumar (Bursar)
  3. Sh. Chanderkant Gorsy
  4. Sh. Pawan Kumar
  5. Sh. Raj Kumar
  6. Sh. Ashok Kumar

 

  1.   ROAD SAFETY COMMITTEE
  1. Sh. Pawan Kumar (Convener)
  2. Sh. Pardeep Kumar
  3. Sh. Kulwant
  4. Sh. Rambir

 

  1.  STATIONARY PURCHASE COMMITTEE
  1. Sh. Virender Singh (Convener)
  2. Sh. Ravi Kumar
  3. Smt. Monika Sheoran
  4. Sh. Surender Kumar (Geography)

 

  1.  REFRESHMENT COMMITTEE
  1. Smt. Pooja Rani (History) (Convener)
  2. Smt.  Kanchesh
  3. Sh. Ashok Kumar
  4. Smt. Monika Sheoran
  5. Sh. Pardeep Kumar
  6. Smt. Sarita
  7. Smt. Kavita
  8. Smt. Jyoti
  9. Miss Nisha

 

 

 

 

  1.  COLLEGE CAMPUS BEAUTIFICATION, ECO CLUB
  1. Sh. Kulwant (Convener)
  2. Smt. Sarita
  3. Sh. Chander Gorsy
  4. Smt. Meenakshi
  5. Smt. Neeru Batra
  6. Sh. Pardeep Kumar
  7. Sh. Ravi Kumar
  8. Sh. Mukesh Kumar
  9. Miss. Monika

 

  1.  SANITATION PUCHASE & DISTRIBUTION COMMITTEE
  1. Smt. Sarita (Convener)
  2. Smt. Monika Sheoran
  3. Sh. Ashok Kumar
  4. Smt. Pooja Rani (Zoology)
  5. Smt. Mamta  

 

  1.  NOTICE BOARD MANAGEMENT
  1. Sh. Pawan Kumar (Convener)
  2. Smt. Monika Sheoran
  3. Sh. Raj Singh
  4. Sh. Ankit
  5. Sh. Rambir

 

  1.  DECORATION COMMITTEE
  1. Smt. Monika Sheoran  (Convener)
  2. Smt. Pooja Rani (history)
  3. Sh. Ravi Kumar
  4. Smt. Kanchesh
  5. Smt. Kavita
  6. Miss Sheela
  7. Miss Priya
  8. Smt. Jyoti

 

  1.  WALL MAGAZINE / STUDENTS CORNER
  1. Smt. Pooja Rani (Zoology) (Convener)
  2. Sh. Ashok kumar
  3. Sh. Jai pal
  4. Smt. Urmila
  5. Sh. Rahman

 

  1.  MINOR REPAIRING/ELECTRIC AFFAIRS COMMITTEE
  1. Sh. Raj Singh (Convener)
  2. Sh. Ravi Kumar
  3. Sh. Pardeep kumar
  4. Sh. Raj Kumar
  5. Sh. Ashok Kumar

 

  1.  CELEBRATION OF DIFFERENT OCASSION COMMITTEE
  1. Smt. Monika Sheoran (Convener)
  2. Smt. Meenakshi
  3. Smt. Suman
  4. Sh. Kulwant
  5. Sh. Chanderkant Gorsy

 

 

 

 

  1.  CANTEEN& IQAC COMMITTEE
  1. Smt. Isha Chaudhary (Convener)
  2. Sh. Surender kumar (bursar)
  3. Sh. Rajinder Singh
  4. Sh. Virender Singh
  5. Sh. Ravi Kumar

 

  1.  PHOTOGRAPHY/TENT/LIGHT/MIKE ARRANGEMENT COMMITTEE
  1. Sh. Chander Kant  (Convener)
  2. Sh. Pardeep Kumar
  3. Smt. Monika Sheoran
  4. Sh. Raj Singh
  5. Sh. Ravi Kumar
  6. Sh. Mukesh
  7. Sh. Rambir
  8. Sh. Rahman

 

  1.  WATER COOLER/ GENERATOR SET ARRANGEMENT COMMITTEE
  1. Sh. Raj Singh (Convener)
  2. Sh. Ravi Kumar
  3. Sh. Jai Pal

 

  1. Property

Steel & Plastic

  1. Sh. Raj Singh (Convener)
  2. Sh. Kulwant
    1. Sh. Pardeep Kumar

 

Wooden

  1. Sh. Virender Singh (Convener)
  2. Sh. Pawan Kumar
  3. Sh. Ashok Kumar

 

  1. CHARACTER CERTIFICATE COMMITTEE
  1. Sh. Surender Kumar (bursar) (Arts)
  2. Smt. Isha Chaudhary (Commerce)
  3. Smt. Kanchesh (Science) 

 

  1. SUBJECT SOCIETIES

 

SCIENCE SOCIETY

  1. Smt. Pooja Rani (Zoology)(Convener)
  2. Smt. Kanchesh
  3. Sh. Pardeep Kumar
  4. Smt. Monika Sheoran

 

  SOCIAL SCIENCE SOCIETY

  1. Sh. Ravi Kumar (Convener)
  2. Sh. Pawan Kumar
  3. Sh. ChanderKant Gorsy
  4. Smt. Pooja Rani (History)

 

 LANGUAGE SOCIETY

  1. Smt. Neeru Batra
  2. Smt. Suman
  3. Sh. Jaipal
  4. Smt. Urmila
  5. Smt. Kavita 

 

COMMERCE SOCIETY

  1. Smt. Isha Chaudhary
  2. Smt. Meenakshi 
  3. Smt. Renu Gupta

 

  1.  ACADEMIC COMMITTEE

Registrar

  1. Smt. Isha Chaudhary

Assistant Registrar

  1. Smt. Neeru Batra

 

  1.  Admission forms detail to enter in Computer & Annual Exam of Compulsory Computer Education
  1. Sh. Rajinder Singh
  2. Smt. Poonam Sharma
  3. Smt. Naresh Kumari 

 

  1.  RR & CR of students

Arts

  1. Smt. Pooja Rani (History)
  2. Smt. Suman
  3. Smt. Sarita
  4. Smt. Neeru Batra
  5. Sh. Pawan Kumar
  6. Sh. Chander Kant Gorsy
  7. Sh. Shribhagwan

        Commerce

  1. Smt. Meenakshi
  2. Sh. Raj Kumar
  3. Smt. Renu Gupta

          Science

  1. Sh. Pardeep
  2. Sh. Kulwant
  3. Smt. Pooja Rani (Zology)
  4. Smt. Monika Sheoran
  5. Jyoti

 

  1.  E.V.S. Exam Incharge
  1. Smt. Pooja Rani (Zoology)
  2. Smt. Kanchesh
  3. Smt. Pooja Rani (History)
  4. Smt. Naresh Kumari
  5. Miss Monika Jakhar
  1. RUSA
  1. Sh. Ashok Kumar (Convenor)
  2. Sh. Raj Kumar 
  1. ALUMINI MEET
  1. Sh. Rajinder Singh (Convenor)
  2. Sh. Virender Singh
  3. Sh. Narender Kumar
  4. Smt. Neeru Batra
  5. Smt. Urmila

 

 

 

 

 

 

.